Üye Kayıt Üye Giriş

Zaman Kazandıran Word Kısayolları


Zaman Kazandıran Word Kısayolları

 

MS Office Word‘de zamandan kazanmak için, yazma uzmanı olmanız gerekmiyor. İşte deneyebileceğiniz, size zaman kazandıracak bazı ipuçları.

Otomatik Düzeltme özelliği sayesinde hataları düzeltmekten öte, uzun kelimeler veya metin bölümleri için kısayollar oluşturabilirsiniz. Word Seçeneklerini açın, Yazım Düzeltme‘yi seçin, ardından Otomatik Düzeltme seçeneklerini düzenleyin.

“Yazarken Otomatik Biçimlendir” sekmesinde de size zamandan kazandıracak bir takım kısayollar bulabilirsiniz. Örneğin bir kelimeyi yıldız imi (*) karakterleri arasına alarak kalın hale getirmek gibi.

Metnin tutarlı görünmesi için başvurabileceğiniz en iyi yol, Word’ün stillerini kullanmaktır. Varsayılan tercihler beklentinizi karşılamıyorsa stili değiştirebilirsiniz. Bunun için metninizi seçin, uygun stile sağ tıklayın (Normal veya boşluksuz) ve Güncelle [Stil Adı]‘na tıklayın.

Belgenizde sıkça metin seçiyorsanız, şu kısayollara kendinizi alıştırın: Bir kelimeyi seçmek için ona çift tıklayın. Tüm paragrafı seçmek için bir kez daha tıklayın. Bir paragaftaki cümleyi seçmek için tıklarken CTRL tuşunu basılı tutun. Seçerken ALT tuşunu basılı tutarak diktörtgen biçiminde bir seçim kutusu çizebilirsiniz.

Office 2007 veya 2010 kullanıcıları, bir metin bloğunun biçimlendirmesini farklı bir metne kopyalayabilirler. Bunun için kopyalanacak biçimi içeren metni seçin, Biçim Boyacısı düğmesine tıklayın. İşaretçi, bir fırçaya dönüşecektir. Şimdi biçimini değiştirmek istediğiniz metne tıklayın.

Word kısayolları

Ctrl ve sol ok/sağ ok: Sonraki/önceki kelimeye git.

Home/End: Şu anki satırın başına veya sonuna git.

Ctrl ve Home/End: Belgenin başına veya sonuna git.

Ctrl ve Shift ve Home/End: İşaretçi noktasından önceki/sonraki tüm metni seç.

Ctrl ve Space: Şu an seçili metnin biçimlendirmesini kaldır.

Alt: Menüler, sekmeler ve Hızlı Erişim Araç Çubuğu klavye kısayol tuşlarını ortaya çıkar.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER