Üye Kayıt Üye Giriş

Win 8: Yatay mı, dikey mi?


Win 8: Yatay mı, dikey mi?

 

Yeni Windows 8 ile birlikte tartışılan konulardan biri de buydu, Microsoft açıklamayı yaptı!

 

win-8-yatay-mi-dikey-mi

 

Yazılım devi MicrosoftWindows 8 Metro arayüzünü, tablet cihazlar, laptop ve masaüstü bilgisayarlarda aynı performansta çalışabilmesi için tasarladı. Elbette bunun dışında tablet bilgisayarlarda yatay ve dikey görüntü modlarını kullanan kullanıcılar için de bu arabirim oldukça kullanışlı olacak.

Microsoft‘un resmi Windows 8 blog sayfasında yer alan veDavid Washington‘ın kaleme aldığı yazıda, Windows 8 kullanıcı deneyim ekibinin yeni işletim sisteminin iki farklı pozisyonda çalışabilmesi için nasıl çalıştığını gözler önüne serdi.

Kullanıcıların tabletlere ne kadar aşina olduğunu biliyoruz”diyen Washington, kullanıcılarca ekip olarak etkileşimde kaldıklarına dikkat çekti.

Eğer bir uygulama içeriği yatay modda daha etkin bir şekilde kullanılabilse, kullanıcılar söz konusu uygulamayı bu modda kullanır” diyen Washington, aynı şekilde dikey modda etkin bir şekilde çalışan uygulama için de kullanıcıların bu modu tercih edeceğini düşünüyor. Örneğin film izleyen bir kullanıcının tableti yatay kullanıyor olması buna güzel bir örnek aslında…

Yatay mı dikey mi

Washington açıklamasının devamında şu sözleri kaydediyor: “Kullanıcılar dikey olarak tableti kullandığında genellikle ya gazete okuyor ya da e-mail mesajlarını okuyor. Bu sebeple kullanıcının kullanım alışkanlığına bakarak sistemin otomatik işlemesini amaçlıyoruz.”

Peki yatay ve dikey açılara geçiş nasıl olacak? Washington, yanlışlıkla iki mod arasında geçişin yapılmaması için, rotasyon başlamadan evvel sistemin cihazın hareket hızına odaklandığını belirtiyor.

Farklı ekran çözünürlüklerinde çalışabilen Windows 8, 4:3 dışında 16:9 geniş ekran monitörleri de baz alıyor. Metro altında çalışan uygulamalar minimum 1024×768 ekran çözünürlüğünde çalışıyor.

 

 

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER