Üye Kayıt Üye Giriş

PC’nizi sağlıklı tutacak 21 ücresiz araç


PC’nizi sağlıklı tutacak 21 ücresiz araç

 

Temiz, etkili ve düzgün birbiçimde çalışan PC, kullanıcının hayatını çok daha kolay bir hale getirecektir. Zira verileriniz düzenli ve erişilebilir, işletim sisteminizrahat ve hatalardan arınmış bir durumdadır. Her şey, neredeyse işletim sisteminizi ilk yüklediğiniz zamanki kadar iyi çalışmaktadır.

Dolayısıyla sisteminizi dışarıdan ve sizden gelebilecek zararlara karşı koruyan uygulamalar, PC tecrübesinin kritik parçalarından bir tanesidir. Bu makalemizde, Windows’unuzu çökmelerden koruyacak ve onusağlıklı tutacak 21 uygulamayı bir araya getirdik.

Bilgisayar kurulumunuza göre bu uygulamaların birkaçının, bazılarının veya tümünün işinize yarayacağını düşünüyoruz.

Yeniden yükleme yardımcıları

Clonezilla

İsterseniz en kötü senaryodan işe başlayalım. Windows’unuzun başına kötü bir şey geldi ve tek seçeneğiniz onu orijinal ayarlarına döndürmek veya sabit diskinizi temizleyerek onu baştan yüklemek.Ancak böyle bir durum başınıza gelmeden önce Clonezilla ile birincil sabit diskinizin içeriğini başka bir sürücüye kopyalayarak, yeniden yükleme işleminiz tamamlandığında kritik dosyalarınızı geri kopyalayabilirsiniz.

System Information for Windows

Windows’daki sorunlarınız çok büyük değilse ancak yine de yeniden kurma işine girişmek istiyorsanız, bu ücretsiz yazılım ile sisteminizdeyüklü yazılımları not edebilirsiniz. Program, hangi yazılımın hangi anahtarı kullandığını da söyleyebiliyor.

Semper Driver Backup

Yeniden yükleme işleminin sizi laptop’unuzun işlemesi için gerekli sürücülerden edeceğini düşünüyorsanız, Sempter Driver Backup çok işinize yarayacak. Araç, tüm sistem sürücülerini tek bir klasörde saklıyor. Bu sayede Windows’u yeniden yükledikten sonra sürücülerinizi yükleyebiliyorsunuz.

WinToFlash

WinToFlash, Windows yüklemediskinizi bir flaş diske kopyalıyor. Anakartınız, flaş sürücüden önyüklemeyi destekliyorsa, bu sayede Windows’u daha hızlıyükleyebilirsiniz.

Ninite Allmyapps

Ninite ile çok sayıda gerekli uygulamayı aynı anda yükleyebilirsiniz. Bir web aracı olan Allmyapps da programları topluca yüklemenize yardımcı oluyor. Bu sayede zamandan saatlerce tasarruf sağlayabilirsiniz.

Faydalı ücretsiz yazılımlar

Bir kerede çok sayıda uygulamakurmanıza izin veren Ninite’ı önerdiğimize göre mutlaka sahip olmanız ücretsiz uygulamalardan da bahsedelim.

Google Chrome

Google’ın tarayıcı etkinliğini sandbox içerisinde sürdürmesi,sisteminizi çeşitli zararlılardan korumaktadır.

Microsoft Security Essentials

Security Essentials, hafif oluşu, sıkça güncellenmesi, sistem kaynaklarını tüketmemesi, güçlü koruması ile harika bir ücretsiz antivirüs yazılımı. Araç, gerçek zamanlı tarama da sağlıyor.

Malwarebytes’ Anti-Malware

Zaman zaman hepimiz, yanlışlıkla indirmememiz gereken şeyleri inidirebiliyoruz. Bunun ardından sistemimizde çeşitli araç çubukları,açılır pencereler ve diğer saçma içerikler bizi hiç yalnız bırakmıyor. Malwarebytes’ Antimalware ilePC’nizi tarayarak bu tür sorunlardan uzakta, huzurla yaşayabilirsiniz.

Auslogics Disk Defrag

Disk birleştirmede Windows 7′nin disk birleştirme aracının sunduklarından fazlasını bekliyorsanız, Auslogics Disk Defrag’ı denemelisiniz. Tabi ki birleştirmeye ihtiyaç duymayan bir SSD diskiniz yoksa.

Revo Uninstaller

Uygulamaların kaldırıcıları, genellikle ilgili tüm dosyaları, kayıt defteri girdilerin kaldırmakta başarılı olamıyorlar. Revo Uninstaller’ın ücretsiz sürümü ise kaldırmak istediğiniz uygulamaların son zerresini bile PC’nizde bırakmıyor.

Dosya yönetimi

CrashPlan

Bu yazılım ile dosyalarınızı birsabit diskten diğerine kolaylıkla vehızlıca taşıyabilirsiniz.

Syncback Freeware

Yedeklemede biraz daha fazla işlevselliğe sahip olmakistiyorsanız, Syncback bu ihtiyacınızı karşılayacak. Syncback, klasörleri kopyalamak, dosyaları filtrelemek, yedeklemeleri planlamaktan öte, iki klasörün içeriğini eşitleyebiliyor.

Belvedere

Bu basit araç, klasör içeriklerini belirlediğiniz kurallara göre yeniden düzenlemenize izin veriyor. Örneğin bir klasördeki belirli bir uzantıya sahip 7 günlük dosyaları “arşiv” klasörüne taşıyabilirsiniz.

Advanced Renamer

Düzenli bir PC’ye sahipseniz, aradığınız şeye çok daha kısa sürede erişebileceğinizden onun daha hızlı bir PC olduğunu söylebiliriz. Advanced Renamer, belirli kurallara göre dosyalarınızı yeniden adlandırmakla kalmıyor, yeni bir klasör hiyerarşisine otomatik olarak taşıyabiliyor veya kopyalabiliyor.

Disk Space Fan SpaceSniffer

Sabit diskinizde neyin çok fazla yer kapladığını bilmeden onu düzenlemek zor olabilir. Disk Space Fan, sabit diskinizde neyin yer kapladığını basit ve anlaşılır bir biçimde gösteriyor.

Ancak daha derin bir sürücü analizi gerçekleştirmek istiyorsanız, filtreli taramalar ve çeşitli analizler yapabilen ücretsiz araçSpaceSniffer’ı denemelisiniz.

Gereksiz öğeleri temizleme

CCleaner

CCleaner, sabit diskinizdeki geçici dosyaları, web önbelleklerini, çerezleri ve diğer gereksiz kalıntıları buluyor ve kaldırıyor. Tüm yapmanız gereken, kurtulmak istediğiniz dosya türlerini seçmek.

DrivePurge

DrivePurge, sisteminizi 750′den fazla tür dosya için tarıyor. Eğer çokfazla şeyi silmekten çekiniyorsanız, belirli dosyaları hariç tutabilirsiniz!

SlimComputer

PC’nizi aldığınızda onu çöp yazılımlarla dolu bulduysanız (çeşitlideneme sürümleri, araç çubukları, reklam teklifleri gibi), SlimComputerile sisteminizi varsayılan Windows yüklemesine mümkün olduğunca yakın bir hale getirebilirsiniz.

Driver Sweeper

Ücretsiz bir araç olan Driver Sweeper ile artık ihtiyaç duymadığınız eski sürücüleri sisteminizden kaldırabilirsiniz.

Soluto

Windows’unuzun yüklenmesi bitmek bilmiyor mu? Soluto ile hangi programın bu yavaşlamaya neden olduğunu bulabilir, başlangıçta ihtiyacınız olmayan programları devre dışı bırakabilirsiniz.

Önlem araçları

VirtualBox

Ana işletim sisteminiz içerisinde başka bir işletim sistemi çalıştıracak kadar sistem kaynağınız ve sabit disk alanınız varsa, uygulamaları “sınamak” içinbir sanal makine kullanabilirsiniz. VirtualBox tüm bunları mümkün kılıyor. Dilerseniz Windows 8′in geliştirici önizleme sürümünü de deneyebilirsiniz.

HWMonitor

Yirmibirinci uygulamada nihayet sistem donanımınızla ilgili bir araçla karşınızdayız. Sisteminizi temiz ve güncel tutmak, bilişimin önemlinoktalarından. Ancak donanımınızın durumu hakkında bilgi sahibi olmak da önemlidir. HWMonitor ile CPU ve GPU sıcaklıklarını ve fan hızlarını izleyebilirsiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER