Üye Kayıt Üye Giriş

40 gizli Windows komutu!


40 gizli Windows komutu!


Windows 7′de gizli bu 40 komut ile yapabileklerinizi görünce şaşıracaksınız…

Windows, size gösterdiği işlevlerinden aslında çok daha fazlasına sahip. Eğer tüm işlevlere erişmek istiyorsanız, komut satırına inmeniz gerekiyor. Ancak korkmanıza gerek yok, bu komutların bir çoğu size nasıl kullanılacağı konusunda yardımcı oluyor veya grafiksel bir arayüz sunuyor.

Windows arayüzü olmadan işlerimizi yapmamız şüphesiz oldukça zor ve hatta imkansız. Ancak zaman zaman hızlıca IP adresinizi öğrenmeniz, hızlıca dosya kopyalamanız, sürücüleriniz hakkında bilgi edinmeniz gerekebilir.

40. cmd

Komut satırını başlatmak için yazmanız gereken komut, oldukça basit. Başlat menüsünü açın, arama alanında cmd yazın ve Enter’a basın.

39. reg

Reg komutu sayesinde Windows Kayıt Defterine her zaman ulaşabilirsiniz. Örneğin reg save komutuyla bir kayıt defteri anahtarını kolaylıkla dosyaya yazabilir, daha sonra restore komutuyla geri yükleyebilirsiniz.

38. mmc

Bu komut, Windows’un yönetim panelini başlatacaktır. Grafik arayüzü kullanarak kendi araçlarınızdan oluşan bir konsol meydana getirebilirsiniz.

37. assoc

Hangi dosya türünün hangi programla açıldığını bilmek mi istiyorsunuz? assoc komutu bu sorunuzu cevaplıyor.

36. chkntfs

Chkntfs, Windows bir dahaki sistem açılışı için diski denetlemeyi planladığında size zamandan kazandırabilir.

Örneğin chkntfs c: yazarak bir sürücünün bir sonraki başlangıçta hatalara karşı taranıp taranmayacağını görebilir, eğer taranacaksa bunu chkntfs /Cv: yazarak iptal edebilirsiniz.

35. color

Konsol ile çalışmayı seviyorsanız, bu komuta ihtiyacınız olacak. Color komutu ile yazıtipi ve arkaplan rengini kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Örneğin color 9 yazarak yazı tipi rengini koyu mavi yapabilirsiniz.

34. convert

Bir sürücünün dosya sistemini FAT32′den NTFS’ye çevirmek için convert komutunu kullanabilirsiniz. Örneğin G sürücüsünü NTFS’ye dönüştürmek için convert g: /fs:ntfs yazın.

33. psr

Anlamadığınız bir Windows sorunuyla mı karşı karşıyasınız? Sorunun adımlarını kaydederek bu konuda uzman olarak bir arkadaşınıza gönderin. Bunun içinihtiyacınız olan aracı psr komutunu vererek çalıştırabilirsiniz.

32. driverquery

Bir cihazınız düzgün çalışmıyorsa, sorunun kaynağı sürücünüz olabilir. Driverquery ile yüklü olan tüm sürücülerin bir listesini görebilirsiniz.

31. fsutil

Fsutil, çok güçlü bir dosya sistemi aracını parmaklarınızın ucuna getiriyor. Örneğin NTFS’nin tam olarak hangi sürümünü kullandığınızı öğrenmek istiyorsanız, fsutil fsinfo ntfsinfo c: yazın.

30. label

C: sürücünüzün etiketini hızlıca değiştirmek için label komutunu kullanabilirsiniz. Komutu çalıştırdığınızda birim adını girmeniz istenecektir.

29. net share

Bilgisayarınızda hangi klasörler paylaşımlı? net share komutu bu sorunun cevabını size verecektir.

28. tasklist

tasklist komutu ile şu an çalışmakta olan tüm görevlerin bir listesini görebilirsiniz.

27. taskkill

tasklist komutuyla elde ettiğiniz işlem listesinde kapatmak istediğiniz işlemin “pid” numarasını kullanarak bir işlemi kapatmanız mümkün. Bunun için taskkill komutunu /pid parametresiyle beraber kullanın.

26. net use

net use komutu ile paylaşımları sürücü harflerine bağlayabirsiniz.

25. ping

Ping komutu ie br web adresine erişilip erişilmediğini denetleyebilirsiniz.

24. pathping

Bir bilgisayara ping komutu ile erişemediğinizde, kaynaktan hedefe tüm noktaları gösteren pathping komutunu kullanabilirsiniz.

23. tracert

Ping ve pathping’in ardından sorun giderme için kullabileceğiniz üçüncü bir komut var: tracert. Bu komut ile belirli bir adrese her adımda ne kadar sürede erişilebildiğini görebilirsiniz.

22. systeminfo

Bilgisayarınızda bulunan donanım ve yazılımların bir listesini komut satından, detaylı olarak görebilirsiniz. Çıktıyı bir metin dosyasına aktararak PCekipmanınızın bir günlüğünü saklayabilirsiniz.

Örneğin: systeminfo > sistem.txt

21. devmgmt

Aygıt Yöneticisi’ni açmak için öncelikle denetim masasına gitmeniz ve birkaç adımı daha izlemeniz gerekiyor. Ancak devmgmt komutu ile onu bir kerede açabilirsiniz.

20. compmgmt

Bilgisayar Yönetimi’ni hızla açmak için compmgmt komutunu kullanabilirsiniz.

19. diskmgmt

Sabit disk ayarlarını kurcalamak istiyorsanız, diskmgmt komtuyla direkt olarak Disk Yönetimi’ni açabilirsiniz.

18. gpedit

Grup İlkesi Düzenleyici, çok sayıda kullanıcıya farklı izinler atamak isteyen kurumların oldukça işine yarayabilir. Araç yardımıyla yerel PC’de kullanılan ilkeleri de düzenlemek mümkün.

17. secpol

secpol komutu ile bilgisayarınızın yerel güvenlik ilkelerine ulaşabilirsiniz.

16. eventvwr

Windows herhangi bir şey olduğunda bunu bir olay olarak günlüğe kaydeder. Olay Görüntüleyici ise bu kayıtları size göstermeye yarar. Olay Görüntüleyi’yi eventvwr komutuyla açabilirsiniz.

15. wf

Windows’un Güvenlik Duvarı, aslında oldukça sıkı bir güvenlik sağlayabiliyor. Tek sorun, varsayılan ayarların biraz gevşek olması. wf komutu ile yazılımın gelişmiş ayarlarına ulaşabilirsiniz.

14. msiexec

MSI paketlerini üzerlerine çift tıklayarak yüklemeniz mümkün. Ancak msiexec komutu ile daha fazla ince ayar yapabilirsiniz. örneğin /quiet parametresi ile yüklemeyi arka planda yapabilirsiniz.

13. regedit

Windows kullanıcılarının bilmesi gereken klasik araç Kayıt Defteri’ni regedit komutuyla başlatabilirsiniz.

12. defrag

Diskinizi herhangi bir grafiksel arayüz olmadan da birleştirebilirsiniz. Örneğin C sürücüsünü birleştirmek için defrag c: komutunu verin.

11. dfrgui

Diskinizi grafiksel bir arayüz ile birleştirmek isterseniz, Disk Birleştiricisi’nin bu sürümünü dfrgui komutu ile başlatabilirsiniz.

10. displayswitch

displayswitch komutu ile komut satırından ekranlarınız arasında geçiş yapabilirsiniz.

9. winsat

Windows’unuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyor musunuz? Bu araçla sabit disk gibi bileşenleriniz tek tek sınayabilirsiniz.

8. mblctr

Bir laptop kullanıyorsanız, mblctr komutu ile ses düzeyi, ağ bağlantısı durumu,ekran parlaklığı gibi ayarları önünüze getiren Windows Mobility Center’a mblctr komutuyla ulaşabilirsiniz.

7. ipconfig

ipconfig ile size bir IP adresi atanıp atanmadığını görebilirsiniz.

6. msinfo32

Sisteminizde tam olarak hangi donanım ve yazılımların bulunduğunu bilmekistiyorsanız, bu komut çok işinize yarayacak.

5. presentationsettings

Bir sunum yapacaksınız ve Windows’un sistem mesajlarını ve uyku moduna girmesini engellemek istiyorsunuz. Bu durumda presentationsettings komutunu vererek gerekli ayarları yapabilirsiniz.

Not: Komut sadece laptop’larda çalışıyor.

4. winver

Windows 7′ni hangi yapısını kullanıyorsunuz? winver komutu bunu size bildirecek.

3. chkdsk

Dosya sistemindeki hataları chkdsk komutuyla onarabilirsiniz.

2. netstat

Şu an hangi ağ bağlantıları açık durumda? Bunu netstat komutuyla ortaya çıkarabilirsiniz. netstat -a komutu ise tüm bağlantıları ve dinleme bağlantı noktalarını listeler.

1. robocopy

Dosyaları Windows Gezgini ile kopyalamak oldukça kolay olabilir. Ancak karmaşık kopyalama projeleriniz varsa, robocopy’ye ihtiyacınız olacaktır.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER