Üye Kayıt Üye Giriş

Windows 8′de ISO Dosyalarını Kullanma


Windows 8′de ISO Dosyalarını Kullanma
 

Windows 8 yeniliklerini anlatmaya devam edelim. Bu özelliği bugün fark ettim ve hemen kaleme almak istedim. Müjdeli haberi hemen vereyim Windows 8 ile artık 3. Parti bir yazılıma gerek kalmadan. iso uzantılı dosyalarımızı mount edebiliyor yani fiziki bir diskmiş gibi okutabiliyoruz. Bu arada .iso uzantısı nedir bilmeyenler için biraz açayım konuyu. ISO dosyaları bir veri DVD yada CD’sinin içerdiği bilgileri aynen içeren bir dosya uzantısıdır. ISO dosyalarını kullanarak yazdırdığınız diskler ISO dosyasının oluşturulduğu diskin bire bir aynısı olurlar. Yani ISO= Sanal CD /DVD. “Peki neden ISO dosya sistemi kullanılıyor? ” diye sorabilirsiniz. Bunun nedeni bir işletim sistemi ile bir veri diskinin depolama biçimlerinin farklı olmasıdır. Mesela bir örnekle açıklamaya çalışalım:

a c d b f g e şeklinde sıralanmış bilgi içeren bir ISO dosyanız olsun. Siz bu dosyayı direkt olarak Windows ortamına atarsanız Windows o verileri hard diskine a b c d e f g şeklinde sıraya dizerek koyacaktır. Yani bilgileriniz dağınık sırası karıştığından okunamaz hale gelecektir. Bu nedenle ISO dosyalarına ihtiyacımız var. Tekrar konumuza dönelim. İşlemi nasıl yapacağız:

Bir ISO dosyasının üzerine gelip sağ tık à Bağla tıklarız.

windows-8-de-iso-dosyalarini-kullanma-2

Resim-1

Daha sonra hiçbir işlem yapmamıza gerek kalmadan Windows ISO dosyasını Sanal bir sürücü oluşturup onun üzerine yerleştirecektir.

windows-8-de-iso-dosyalarini-kullanma-3

Resim-2

ISO dosyası ile işiniz bittikten sonra yapmanız gereken işlem de okutma işlemi kadar kolay.

windows-8-de-iso-dosyalarini-kullanma-4

Resim-3

Bu işlemi yaptıktan sonra Windows oluşturduğu sanal sürücüyü ve içerisine yerleştirilmiş ISO dosyasını diskler tablosundan çıkaracaktır.

windows-8-de-iso-dosyalarini-kullanma-5

Resim-4

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER