Üye Kayıt Üye Giriş

Windows : XP’yi Sonsuza Dek Kullanın


Windows : XP’yi Sonsuza Dek KullanınMicrosoft Windows XP desteğini Nisan 2014 kesecek ama siz hala XP ile yola devam edebileceksiniz.Microsoft Windows XP‘ye olan desteğini Nisan 2014′ten itibaren keseceğini söylüyor. Aslında araştırmalar XP’nin başarılı bir işletim sistemi olarak görünüyor. Şu an bile destek SP3 yüklü sürümleri için veriliyor. Gartner şirketinin araştırmasına göre 8 Nisan itibariyle büyük ve orta boyutlu şirketlerin en az yüzde 10′luk bölümü Windows XP kullanmaya devam edecek. Windows XP’den Windows 7 veya 8′e geçişteki en önemli engellerden bir tanesi, şirketlerin kullandıkları yazılımların eski olması, bu yazılımları güncellemenin mümkün olmaması ve yeni işletim sistemlerini desteklememesi.

İşte sizlere Windows XP’li sisteminizi destek süresinden sonra mümkün olan en güvenli biçimde kullanmanıza olanak tanıyacak birkaç ipucu:

İzole edin
İlk olarak şunu kabul etmek gerekir ki işletim sisteminizi yükseltmek dışında hiçbir çözümün kusursuz olmayacaktır. Eğer İşletim sistemi güncellemelerine para vermek istemiyorsanız Ubuntu veya başka bir Linux dağıtımını deneyebilirsiniz.

Windows XP’li eski sistemlerde mümkün olduğu kadar ağ trafiğini engellemeniz gerekiyor. Bunun için sisteminizi tam olarak analiz etmeli ve hangi programların internete bağlanması, hangilerinin bağlanmaması gerektiğine karar vermelisiniz.

Ağ erişimi konusunda kısıtlayıcı davranmak istiyorsanız, Windows Güvenlik Duvarı’nı açarak gereksiz trafiği engelleyebilirsiniz.

İnternette gezinmeyi güvenli hale getirin
Windows XP’deki eski Internet Explorer’ı devre dışı bırakarak birçok saldırı, virüs ve zararlıdan korunabilirsiniz. IE yerine farklı bir web tarayıcısı kullanın. Web tarayıcısı kullanmayacak olsanız dahi Chrome, Firefox gibi bir web tarayıcısı yüklemenizi tavsiye ediyoruz.

Alternatif bir web tarayıcısı yükledikten sonra Denetim Masası’na gidip Program Ekle veya Kaldır’ı açın ve ardından sol sütundan en alttaki Varsayılanları Ayarla düğmesine tıklayın. Açılan pencerede Internet Explorer’ın sağ tarafında bulunan “Bu programa erişimi etkinleştir” kutucuğundaki işareti kaldırın. Böylece Internet Explorer’ı devre dışı bırakmış olacaksınız.

Açıkların çoğu işletim sisteminde değil yazılımlarda çıkmakta. Bu nedenle kullandığınız web tarayıcısını ve diğer yazılımları güncellediğinizden emin olun.

Antivirüs yazılımı yükleyin
Sisteminize bir anti-zararlı ve antivirüs yazılımı yükleyip onu güncel tutmanız son derece önemli. Microsoft’un ücretsiz olarak sunduğu Microsoft Security Essentials’ı bu iş için kullanabilirsiniz. Onu kurup otomatik güncelleme ayarını yaptıktan sonra bir daha geri dönmenize gerek bile kalmayacak.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER