Üye Kayıt Üye Giriş

Microsoft Açık Akademi Daha da Genişliyor


Microsoft Açık Akademi Daha da Genişliyor


Microsoft Açık Akademi Daha da Genişliyor
Microsoft Türkiye, daha önceden hizmete sunduğu Açık Akademi’yi daha da geliştireceğini duyurdu. Herkese açık, ücretsiz bir uygulama geliştirme okulu olarak kurguladığı Açık Akademi bir çok insana programcılık öğretiyor.


Herkese açık, ücretsiz uygulama geliştirme yazılım okulu olan Açık Akademi, bugüne kadar 120 binden fazla öğrenciye ulaştı. Yeni duyurulan “Açık Akademi Genç Yazılımcı Programı” çerçevesinde, Açık Akademi’nin lise ve dengi okullarda bir yıl içinde 8 bin yeni öğrenciye ulaşması hedefleniyor. Eğitim programlarında görev alacak 1.000′e yakın öğretmenin eğitimini de Microsoft Türkiye üstlenecek.

İlk duyurusu 10 Ocak 2012′de yapılan Açık Akademi, Microsoft Türkiye‘nin öncülüğünde, Garanti Bankası’nın katkılarıyla ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın desteğiyle kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirildi.

Hedef 5 yılda 1 milyon öğrenciye ulaşmak
Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, Açık Akademi’nin yeni dönemine dair yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Türkiye, dünyanın en dinamik ve genç nüfusuna sahip ülkelerinden biri. Avrupa’nın 3. büyük mobil ülkesiyiz. Yaklaşık 35 milyon internet kullanıcımız var. Sosyal medyayı en hızlı benimseyen ve yaşamının parçası haline getiren ülkelerden biri olduk. Buna rağmen Türkiye’nin 2 trilyon 570 milyar Euro’luk dünya bilişim pazarındaki payı yalnızca binde 8. Uygulama pazarı rakamları içerisinde de Türkiye olması gereken yerin çok gerisinde. Bu nedenle, Türkiye’deki yerel kültürün ve pratik zekanın beraberinde getirdiği yüksek girişimcilik potansiyelinin önünde bir engel olarak gördüğümüz teknik birikime dair boşluğu doldurmak istedik. Açık Akademi ile milyarlarca dolarlık bu dev pazardan daha fazla pay alabilmek için ülkemizin ihtiyaç duyduğu uygulama geliştirici sayısını artırmayı ve gençlerimizin istihdamına destek olmayı amaçlıyoruz.”

İlk yılın sonunda 120 binden fazla öğrencinin Açık Akademi’ye kaydını yaptırdığı bilgisini paylaşan Tamer Özmen, sözlerine şöyle devam etti:

“Eğitim, bilişim, istihdam ve ekonomi konularının tamamını kapsayan geniş bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan Açık Akademi’yi mezun olanlar arasından ‘yeni Bill Gates’ler çıkarabilmek’ hedefiyle hayata geçirmiştik. Bugün 120 bin öğrenci ve 2 bin 600 Açık Akademi mezunu, edindiği bilgi birikimiyle bilişim dünyasının getirdiği fırsatları çok daha yakından takip ediyor. Bilişim sektörü, artık mobil uygulamalarda ve bulut bilişimde büyüyor. 2011 yılında 17.5 milyar dolar olan mobil uygulama pazarı, bugün bu rakamın 2-3 katı büyüklüğe ulaşmış durumda. Genel kullanıma hitap eden bulut hizmetlerinin 2017 yılına kadar 131 milyar dolarlık bir pazar oluşturması bekleniyor. Bu potansiyelden ülke olarak daha fazla pay almamız gerekiyor. Bundan sonraki hedefimiz, önümüzdeki 5 yıl içinde 1 milyon kişiyi Açık Akademi programının bir parçası yapmaktır.”

Bakan, video konferans aracılığıyla katıldı
Açık Akademi’nin yeni dönemdeki yeniliklerini paylaşmak üzere İstanbul’da düzenlenen toplantıya Ankara’dan canlı bağlantıyla katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, şunları söyledi:

“Açık Akademi programı için Tamer Bey ile ilk konuştuğumuzda bu işten çok büyük heyecan duyduğumu ve destekleyeceğimi ifade etmiştim. 1′inci yılın sonunda ilk mezunlarını veren Açık Akademi’de 120 bin öğrenci eğitim almış. Bu yeni kurulan üniversitelerin 10 tanesinin toplamından fazla. Microsoft Türkiye’nin belirlediği yeni hedefler doğrultusunda sosyal sorumluluk projesi olan bu projenin gençlere büyük katkı sağlayacağına, bilişimle gelişimi hızlandıracağına inanıyorum.“

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER