Üye Kayıt Üye Giriş

SEO


SEO

 

seo-1

 

İnternetin yaygın olarak hayatın her alanında kullanıldığı bir çağda yaşıyoruz. Alışveriş, araştırma, eğlence vb. ihtiyaçlarımız için interneti rahatlıkla kullanabiliyor, yüzlerce seçenek arasından kendimiz için en uygun olanı tercih edebiliyoruz. Çocukluğumuzda saatlerce ansiklopedi karıştırarak edindiğimiz bilgiler şimdi arama motorları sayesinde saniyeler içerisinde karşımıza çıkıyorlar. Satın almak istediğimiz bir ürünün tüm fiyat incelemelerini öğrenebilmek için Google, Yahoo, gibi arama motorlarına aradığımız ürünün adını yazmamız yeterli oluyor. Arama motorlarının kullanımının bu kadar yaygın ve kolay olması yepyeni bir kavramı ortaya çıkarmıştır.

Web siteleri ziyaretçi sayılarını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Yapılan bu çalışmalara İngilizce Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu, kısaca “ SEO”  denir.

İnternet siteleri kullanıcıların sitelerini ziyaret etmelerini sağlamak için arama motorlarında üst sıralarda olmak zorundadırlar. Ne kadar çok ziyaretçiye sahip olurlarsa o kadar çok reklam yapabilme şansına sahip olurlar. Başarılı SEO uzmanları ile çalışan siteler arama motorlarındaki popülerliklerini zaman içerisinde yükseltmeyi başarırlar.

seo-2

SEO yaygınlaştıkça ve etrafta bilinçli, bilinçsiz SEO uzmanları çoğalmaya başladıkça internette de bu konuda yalan yanlış bilgiler dolaşıyor. Bunlardan ilki ve en genel olarak yapılan SEO hatalarından biri backlink saplantısı. Tabii ki backlink SEO mekanizmasının önemli bir aşamasıdır ancak sadece backlink alarak bir web sayfasına SEO yapılmış olunmaz. SEO bir bütündür.” Ne kadar çok backlink, o kadar tıklanma” mantığı da bu durumun bir uzantısı olarak geliyor.

SEO hatalarından bir diğeri ise kelimelerin aranma sıklığı ile geri dönüşlerin paralel olduğu. Halbuki verimi sağlamanın yolu anahtar kelime olarak en çok arananların ön plana sürülmesiyle çıkmaz. Önemli olan ziyaretçinin aradığını bulmasıdır. Site içi link yapısı da elbette önemlidir. Ancak yine abartı söz konusu olacak olursa nahoş bir durum olacaktır. Bu tip hatalara düşmemek için SEO işini gerçek uzmanlarına vermek gerekir.

SEO, adını ve web sayfaları için ne kadar önemli hatta hayati olduğunu duyurmayı başardı. Artık kurumsal ve bireysel birçok web sayfası yöneticisi gerek uzman yardımı alarak gerekse kendi çapında sayfasına SEO formatlarını uygulamaya çalışıyor. Ancak bilgisizlikten kaynaklanan ciddi hatalar yapılıyor. Öncelikle bilinmesi gerekir ki SEO tek yönlü bir mekanizma değildir. Farklı SEO teknikleri birbirlerini etkiler. Birden fazla parametreniz var ve çok yönlü bir algoritmaya sahipsiniz.

Dİyelim ki birkaç SEO tekniği öğrenip uygulamaya koydunuz ve başladınız sonuç beklemeye. Muhtemelen beklediğiniz sonuca ulaşamayacaksınız. Hem hayal kırıklığına uğramış hem de boşa efor sarf etmiş oldunuz. SEO tekniklerinin doğru sonucu vermeleri için önce bu işin mantalitesi kavranmalı. Örnek ve uygulama şeklinde sayfanızda trafik sağlayamazsınız. Ya bu işi en derinden öğrenmeye başlamalı ya da bir kenara çekilip işi bilen insanların yapmasını sağlamalısınız.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER