Üye Kayıt Üye Giriş

SunSpider ile Tarayıcı Hız Testi


SunSpider ile Tarayıcı Hız Testi


İnternet sayfalarını görüntülemek için kullandığımız tarayıcı (browser) pazarında müthiş rekabet yaşanıyor. Opera, Safari, IE, Firefox, Chrome gibi tarayıcılardan hangisinin daha hızlı olduğunu öğrenmek isteyenlere bir hız testi ve sonuçları yazımızda var.Yenilenen test ile hepsini test ettik; en hızlısı ortaya çıktı

tarayıcı

Web tarayıcılarının JavaScript performansını ölçen hız SunSpider’ın yeni sürümü ortaya çıktı. Yeni sürüm testleri artık ayrı ayrı göstermiyor. Bunun yerine ekrana önce bir “warmup” mesajı, ardından JavaScript işlevlerinin hesaplandığı 10 saniyelik bir geri sayım geliyor.

SunSpider 1.0′ın galibi Microsoft’un web tarayıcısı Internet Explorer 10 idi. Ancak yeni sürümün galibi, 14. sürümünden bu yana Google’ın V8 motorunu kullanan Opera. Tarayıcı, Windows 8.1′li test PC’mizde 112.5 milisaniye değerine ulaşmayı başardı. Çok hızlı Internet Explorer 11 bile 142.8 milisaniye ile oldukça geride kaldı. Google Chrome, SunSpider testlerinin en hızlı tarayıcısı olmasa da 270.5 milisaniyeyle son sıraya düşerek bizleri hayal kırıklığına uğrattı.

Bununla birlikte karşılaştırdığımız değerlerin gerçek hayatta hissedilmeyecek gecikmelere denk geldiğini hatırlatalım. 300 milisaniyeden kısa süreli bir beklemeyi internette gezinirken muhtemelen hiç hissetmeyeceksiniz (en azından JavaScript’lerde).

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER