Üye Kayıt Üye Giriş

İnternet Yasakları ile Başınıza Gelebilecekler


İnternet Yasakları ile Başınıza Gelebileceklerİnternet için mecliste kabul edilen yeni tasarı ile baskıların giderek artacağı bir gerçek. Siz siz olun ve bundan böyle neler ile karşılaşabileceğinizi bilin.
Uzun süredir gündemi meşgul eden ve bir çoğumuzun “internet yasaklarının zirveye ulaşması” olarak değerlendirilen, Torba Tasarı’nın internet yayınlarının engellenmesi ile ilgili bölümü, Meclis’te kabul edildi. Muhalefetin tüm itiraz ve değişiklik taleplerine rağmen,tasarı olduğu gibi kabul edildi.

Yeni uygulamada siteler, eğer özel hayata ihlal suçunu işledikleri düşünülürse, şikayet olmaksızın, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından kapatılabilecek. TİB, bahse konu olan siteler için erişim sağlayıcılara kapatma talebinde bulunacak. Erişim sağlayıcılar da, bu talebi 4 saat içerisinde hayata geçirmekten yükümlü olacak. Tüm bu uygulama sürecinde, mahkeme kararı aranmayacak.

Erişimi yasaklanacak olan siteler, sadece DNS engellemesi ile karşılaşmayacak; URL tabanlı engellemele de artık hayatımıza girecek.

Eğer erişimin engellenmesi talebi “acil” değilse, önce içerik sahibi uyarılacak. Ama tüm bu karmaşa içerisinde uyarı mekanizmasının en kadar sağlıklı çalışacağı tartışmaya açık bir konu.

Durun; daha bitmedi…

Erişim sağlayıcıların yükümlülüğü, sadece sitelere erişimi engellemekle de sınırlı değil. Engellenen sitelere alternatif yollarla girilmesinin önüne geçmek de, erişim sağlayıcıların sorumluluğu arasına eklenmiş durumda.

Yeni uygulamadan, siteler için alan sağlayan alan sağlayıcıları da nasibini alıyor. Alan sağlayıcılar da, kanuna aykırı olduğuna hükmedilen bir siteyi yayından çıkartmak zorunda kalacak. Ayrıca ev sahipliği yaptıkları sitelerin içeriğini, 1 – 2 yıllık süreler için arşivlemek zorunda kalacaklar.

Son..

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı artık Türkiye’deki internetin gerçek sahibi. Hukuksal zemin olmadan TİB istediğine yasak getirebilir. Bu tarz bir uygulama dünyada hiç bir ülkede yok. Yasakların tavan seviyede olduğu İran veya Çin bile artık bizden daha iyi durumda denebilir.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER