Üye Kayıt Üye Giriş

Her Bilgisayara Gerekli Güvelik Yazılımları


Her Bilgisayara Gerekli Güvelik Yazılımlarıİnternete giren her bilgisayar arkasında verilerden oluşan bir iz bırakıyor. Sizler için hazırladığımız bu dosyada, bu bilgi otobanında kazsız belasız gezinmek isteyen her bilgisayar kullanıcısının faydalanması gereken ücretsiz yazılımlar ve web uygulamaları bulacaksınız. Bu yazılım ve uygulamalar sayesinde bilgisayarınızı, pahalı ürünlere para harcamadan, temel düzeyde korumuş olacaksınız. Örneğin internet gezinti aracı eklentisi WOT sayesinde, ziyaret ettiğiniz sitelerin güvenilirliğini değerlendirebilecek, KeePass sayesinde şifre karmaşasına bir düzen getirebileceksiniz. Piyasadaki en iyi güvenlik yazılımlarından birisi olan AVG Anti Virus ise, internette gezinirken bilgisayarınızın baş düşmanı virüslere karşı temel koruma sağlayacak.

En popüler anti virüs yazılımlarından biri olan AVG Anti-Virus‘un ücretsiz sürümü, ücretli benzerleriyle rekabet edebilecek kadar iyi bir seçenek. Yazılım, düzenli olarak bilgisayarı virüs taramasından geçiriyor, internet sayfaları, e-mailler ve indirilen dosyaları gözden geçirerek kötü amaçlı yazılımlara karşı koruyor. Kullanıcı isterse programı kullanarak, kritik anlarda sistemi düzgün çalıştığı hale geridöndüren kurtarma CD’si de hazırlayabiliyor. Bu CD sayesinde, virüs bulaştığını düşündüğünüz bilgisayarınızı eski sağlığına kavuşturabiliyorsunuz. Programla tercihinize bağlı olarak tüm bilgisayarı, sadece belirli bir dosyayı ya da USB bellek gibi taşınabilir sürücüleri tarayabiliyorsunuz. AVG Anti-Virüs, yenigeliştirilen virüslere karşı da çok duyarlı: bazen programın virüs veri tabanı aynı gün içinde birkaç defa güncellenebiliyor.

Yükleme tavsiyesi: Programı yüklerken bir araç çubuğu yüklemek isteniyor: bunu yüklememenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca, programla birlikte gelen, virüslü siteleri tespit ettiği söylenen LinkScanner uygulamasının pek de başarılı bulmadığımızı belirtmek isteriz.

Download: AVG Anti-Virus

İnternet kullanıcıları dolandırıcıların peşinde! Basit bir internetgezinti aracı eklentisi olan WOT (Web of Trust), internet kullanıcılarının tespit ettikleri tehlikelerden birbirlerini haberdar etmelerini sağlıyor. Ücretsiz bir eklenti olan WOT’u kurduktan ve üyelik işlemlerini hallettikten sonra, gezinti aracınızın adres çubuğunun yanında, kullanıcıların deneyimleri doğrultusunda belirlenen uyarı işaretleri beliriyor. Sizi ziyaret ettiğiniz sitenin güvenilir olup olmadığı konusunda uyaran uygulamanın veri tabanı sürekli olarak güncelleniyor. Böylece örneğin bir alışveriş sitesi hakkında, sizden önce alışveriş yapmış olan kullanıcıların deneyimlerinden faydalanarak fikir sahibi oluyorsunuz.

Eklentiyi yükledikten sonra menüden uyarı seçeneklerini belirlemelisiniz. WOT siteleri, güvenilirlik,çocuk koruması, veri ve satış güvenliği ölçütlerine göre değerlendiriyor. Eklenti ayrıca arama motoru sonuçlarında da gerekli uyarıları yapıyor. Elbette isteyen cesur kullanıcılar, uyarılara rağmen siteleri ziyaret edebiliyorlar.


Download: Web of Trust


E-mail hesapları, FTP sunucuları, çevrimiçi bankacılık, forumlar… Pek çok uygulama ve internet hizmeti için ayrı bir hesap açmanız ve her hesap için bir şifre belirlemeniz gerekiyor. Çoğu zaman bu şifre karmaşası içinde yolunuza bulmakta zorlanabiliyorsunuz. İşte KeePass burada devreye giriyor. Bu açık kaynak kodlu araç, şifrelerinizi sizin yerinize saklıyor. Verilerinize sadece sizin ulaşabilmesini sağlamakiçin ayrıca CD ya da USB üzerinde bir kilit oluşturmakta fayda var. Böylece hesaplarınıza sadece kilide sahip olan kullanıcılar erişebilir.

KeePass veri tabanı, birkaç kategoriye ayrılmış. “İnternet”, “e-mail” ya da “internet bankacılığı” gibi kategoriler altında şifreler oluşturabiliyorsunuz. Yeni bir şifre girmek için araç çubuğundaki anahtar sembolüne tıklıyor, şifre için bir başlık belirledikten sonra kullanıcı adı ve şifresiniz giriyorsunuz. Eğer söz konusu veri bir internet sitesi içinse, site adresini de girmeniz gerekiyor. Uygulama, büyük ve küçük harflerle, sayılar ve semboller içeren sağlam bir şifre yaratmanızda yardımcı oluyor. Genellikle KeePass kullanarak oluşturduğunuz şifreyi bilmenize bile gerek olmuyor: şifre bir kez veri tabanına kaydedildikten sonra tek yapmanız gereken siteyi ziyaret ettiğinizde uygulama menüsünden seçerek otomatik tamamlama özelliği sayesinde zahmetsizce giriş yapmak. KeePass kullanıcı adı ve şifre girme işlemini kendisi otomatik olarak yapıyor. Bu özelliğin, çoğu gezinti aracında bulunan otomatik tamamlama seçeneğinden daha yavaş olduğu doğru ama aynı zamanda çok daha güvenli. Özellikle başkalarının da kullandığı bir bilgisayardan giriş yapmanız gerektiğinde gezinti aracının otomatik tamamlama özelliğini hiç kullanmamak en iyisi.

Download: KeePass

Günümüzde neredeyse “her köşe başında” bir Wi-Fi bağlantınoktası bulunuyor. İnternete girmek hiç olmadığı kadarkolay… ve de tehlikeli. Bilgisayarınızı bir şekilde korumadaninternete girmek pek akıllıca değil. TOR, internette, kelimenin tam anlamıyla “görünmez” olmanızı sağlıyor. Kötü niyetli kişilerin hangi sayfaları ziyaret ettiğinizi, hangi şifreleri kullandığınızı öğrenmesini istemiyorsanız, internet trafiğinizi dünyanın her yerine dağılmış bir grup sunucu arasında dolaştırıp takip edilemez hale getiren TOR tam aradığınız uygulama.

Uygulamanın bir de “faydalı” yan etkisi bulunuyor: bilgisayarınızın internet üzerindeki kimliği olduğundan farklı göründüğünden, Türkiye’den değil de örneğin Amerika’dan bağlanıyormuş gibi görünebiliyorsunuz. Bu sayede Türkiye’den erişime kapatılmış olan sitelere sorunsuz giriş yapılabiliyor. Ancak bu özgürlük ve görünmezlik karşılığında vazgeçmeniz gereken iki önemli husus var: video ve hız. Flash videolar, kötü niyetli kişilerin IP adresinizi ele geçirmesini çok kolaylaştırdığından TOR tarafından desteklenmiyorlar. İsterseniz Flash desteğini açabiliyorsunuz ama o zaman da büyük bir güvenlik açığı oluşturmuş oluyorsunuz. Ayrıca TOR internet trafiğini çok dolaylı yollardan dolaştırdığı için uygulama açıkken bağlantı hızınız potansiyelin çok altına iniyor.

Download: TOR

andboxie, bilgisayarına kötü amaçlı yazılım bulaştırmaktan endişe eden Windows PC kullanıcıları için geliştirilmiş bir program. Windows altında çalışan “sözde işletim sistemi” diyebileceğimiz Sandboxie, kuşkulu uygulamaları tamamen soyutlanmış bir şekilde çalıştırıyor, sürücüde, Windows’da ya da diğer uygulamalarda herhangi bir değişiklik yapmasına, veri yazmasına ya da silmesine izin vermiyor. Böylece hem uygulama çalıştırılmış oluyor hem de bilgisayarda kalıcı bir değişiklik yapılması engelleniyor; virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar sürücülere ve kayıt defterine ulaşamıyor.
Yüklemenin ardından Sandboxie, Windows sistem çubuğuna ufak bir sembol şeklinde yerleşiyor. Sağ tık yaparak gezinti aracı, e-mail programı ve uygulamaların doğrudan bu sanal ortamda çalıştırılmasını sağlayabiliyorsunuz. Yeni yüklediğiniz ve çok da güvenmediğiniz bir uygulamayı Sansboxie’yle başlatabilirsiniz. Böylece işiniz bitip de uygulamayı kapattığınızda, bilgisayarınızda herhangi bir kalıntı kalmıyor, değişiklik yapılmıyor. Programı kişisel bilgisayarınızda, herhangi bir ücret ödemeden kullanabiliyorsunuz. Ancak 30 günlük deneme süresi dolduktan sonra lisans edinmenizi tavsiye eden bir mesajla karşılaşmaya başlıyorsunuz.

Download: Sandboxie

Facebook ve Google+ benzeri sosyal paylaşım siteleri, arkadaşlarınızla iletişim kurmanızı kolaylaştırıyor, yeni dostlar kazanmanızı sağlıyor olabilir. Ama kişisel bilgilerinizi, fotoğraflarınızı ve diğer paylaşımlarınızı, bu sosyal ağlarda dolaşan meraklı gözlerden korumanız da gerekiyor. Hiç beklemediğiniz kişi ve kurumlar, Facebook üzerinden paylaştığınız kişisel bilgileri kendi çıkarları için kullanabilir. İşte My Permissions, tam olarak burada devreye giriyor. Buhizmet sayesinde, kimlerin kişisel verilerinize erişimi olduğunukontrol edebiliyorsunuz. Facebook, Google+, Twitter,Instagram ve daha pek çok sosyal paylaşım sitesinin gizlilik ayarlarına toplu bir şekilde bakmanızı sağlayan hizmet sizi menüler içinde kaybolmadan gitmeniz gereken yere yönlendiriyor. Ondan sonra davetsiz misafirlerin paylaşımlarınızı ve kişisel verilerinizi görmesini engelleyecek ayarları, her ağın kendi seçenekleri arasından siz yapıyorsunuz. Facebook gizlilik ayarları menüsüne ulaşmak ve değişiklikleri yapmak nispeten kolay ama özellikle Google+ kullanıcılarının My Permissions’a göz atmasını tavsiye ediyoruz.

Personal Software Inspector, bilgisayarınıza yüklü yazılımlar için yeni güncellemeler yayınlandığında sizi uyaran bir uygulama. Neredeyse her yazılımın bir şekilde internete bağlandığı bu günlerde güncellemeler, güvenlik konusunuciddiye her alan her bilgisayar kullanıcısının dikkat etmesi gereken bir konu. Ver, tabanında birkaç bin uygulamaya ilişkin güncelleme bilgisi bulunan Personal Software Inspector, bilgisayarı başlattığınız anda sürücüleri tarayarak yüklü uygulamaları tespit ediyor ve en son güncellemelere sahip olup olmadıklarını kontrol ediyor. Eğer uygulama için yeni bir güncelleme yayınlanmışsa kullanıcıyı uyarıyor. Bundan sonra yapılması gereken tek şey verilen bağlantıyı takip ederek güncellemeyi indirmek ve kurmak. Personal Software Inspector henüz otomatik güncelleme özelliğine sahip değil.

Download: Personal Software Inspector

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER