Üye Kayıt Üye Giriş

Fotoğraf Düzenlemeye Çuvalla Para Ödemeyin


Fotoğraf Düzenlemeye Çuvalla Para Ödemeyin

İyi fotoğraf düzenleme yazılımları genellikle çok pahalı oluyorlar; ücretsiz alternatiflerse ne yazık ki biraz “özellik yoksulu”. Ayrıca ücretsiz yazılımlar asla tamamıyla ücretsiz olmuyorlar: Beraberlerinde pek çok zararlı yazılım ve reklam da geliyor. Ancak burada inceleyeceğimiz, Fransız firması XnSoft’un geliştirdiği bu beş araç, benzerlerinden oldukça farklılar. Benzerleri gibi önemli özelliklerden yoksun olmayan bu araçlar, pahalı yazılımların yerine getirdiği her görevin altından kalkabiliyorlar. Aslında XnSoft’un sunduğu araçlar için “ücretsiz alternatifler” demek biraz haksızlık olur. Her bir araç, ilgilendiği sorunları basit ve etkili bir şekilde çözüyor, her biri kendi alanında üstün performans sergiliyor.

Şimdi XnSoft firması tarafından geliştirilen beş aracı inceleyeceğiz: 400 farklı formatta resim dosyasını görüntüleyebilen XnView; fotoğraflara eskitme efektleri eklemekte kullanabileceğiniz XnRetro; resim dosyalarının formatını değiştirmekte kullanabileceğiniz XnConvert; kendisini Windows’a eklemleyerek ufak görevleri yazılımlara gerek olmadan yerine getiren XnShell ve fotoğraflarınıza basit görüntü efektleri eklemenizi sağlayan yığınla filtreye sahip olan XnSketch.

XnView

XnView, yaklaşık 400 farklı resim formatını görüntüleyebilen ve 50 farklı formatta kayıt yapabilen bir araç. Bir klasör içindeki tüm fotoğrafları minyatür halde görüntüleyebildiğinden çok sayıda dosyayı aynı anda düzenlemek kolaylaşıyor. Ayrıca isterseniz belirlediğiniz fotoğrafları tam ekran slayt gösterisi olarak görüntüleyebiliyorsunuz.

 

fotograf-duzenlemeye-cuvalla-para-odemeyin

 

XnView, farklı kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan üç sürüme sahip. En “hafif” sürümde aracın en saf halini kullanabiliyoruz. Diğer sürümlerdeki eklentiler burada bulunmadığından daha çok başlangıç seviyesindeki kullanıcılara hitap ediyor. Standart ve tam sürümler çok daha fazla özellik sunuyorlar: FTP desteği; ID3 etiketlerini okuma; JPEG2000 formatlı dosyaları açabilme.

Araç aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok görüntüleme seçeneği sunuyor. Fotoğrafların yanlarında, haklarında detaylı bilgilerin sunulduğu bir alan bulunuyor. İsterseniz EXIF verisine tek bir tıkla ulaşabiliyorsunuz. Fotoğraflara çift tık yaptığınızda düzenleme modu açılıyor. Burada kırmızı göz düzeltme, parlaklık ve karşıtlık ayarlama gibi basit düzeltmeler yapabiliyorsunuz. Araçlar menüsünde daha pek çok faydalı özellik bulunuyor. İsterseniz buradan, sürücüde çift kopyası bulunan dosyaları otomatik olarak tespit edebilirsiniz.

Download: XnView

XnRetro

XnRetro, pek çok Instagram kullanıcısının beğenerek kullandığı bir araç. Fotoğraflarına eskitme efektleri eklemek isteyen milyonlarca kullanıcının tercihi XnRetro’dan yana. Elbette bunun bir sebebi var: Son derece basit bir ara birime sahip olan aracın sunduğu filtreler sayesinde çok hızlı bir şekilde eski fotoğraf görüntüsü elde etmek mümkün.

Fotoğraflarınıza aynı şekilde eski görüntüsü veren mobil uygulamalar da var. Ama hiçbiri masa üstünün rahatlığını ve hızını sunamıyor. XnRetro, fotoğraflarınıza uygulayabileceğiniz 20 farklı filtreye sahip. Işık efektleri sayesinde dakikalar içinde etkileyici sonuçlar elde etmek mümkün. Araç, fotoğraflarınıza ekleyebileceğiniz 30 adet çerçeve de sunuyor.

XnRetro, Instagram’da kullanmaya alıştıkları efektleri masa üstünde de kullanmak isteyenlerin tercih edebileceği bir araç. Fotoğrafların sağında yer alan çubukları kullanarak efektlerin etkisini belirlemek mümkün. Aracın bütünleşik dışarı aktarma seçeneği sayesinde, üstünde oynanmış fotoğrafları Facebook ve Flickr gibi sitelere göndermek çok kolay.

Download: XnRetro

XnConvert

Diyelim ki DSLR kameranızla çektiğiniz RAW formatlı fotoğrafları Facebook’a yüklemek istiyorsunuz. Şu an internette, resim dosyalarının formatını değiştirmek için kullanabileceğiniz pek çok web hizmeti bulunuyor. Ama her bir fotoğrafı tek tek dönüştürmek, insanı çileden çıkartabilecek bir uğraş. XnConvert, farklı dosya formatlarıyla çalışmaktan kaynaklanan bu tür sorunları ortadan kaldırıyor. Araç sayesinde 400 farklı resim formatını dönüştürmek mümkün.

XnConvert sayesinde, formatını değiştirdiğiniz fotoğraflar üzerinde ufak tefek değişiklikler de yapabiliyorsunuz: Birkaç fare tıklamasıyla parlaklığı değiştirebilir ya da isterseniz filigran ekleyebilirsiniz. Klasik bir resim düzenleme yazılımında olması gereken tüm seçenekler burada da mevcut: Döndürme, kesme, yeniden boyutlandırma, filtreleme…

Çok sayıda resim dosyasının formatını değiştirmeniz gerektiğinde XnConvert sayesinde uzun süre bilgisayar başında kalmaktan kurtuluyorsunuz. Her bir fotoğraf üzerinde yaptığınız değişikliklerin sonucunu ön gösterimde görüntüleyebiliyorsunuz.

Download: XnConvert

XnSketch ve XnShell

XnSoft’un sunduğu araçlar içinde en eğlenceli olanıXnSketch. Onun sayesinde fotoğraflarınıza yığınla efekt seçeneği arasından istediğinizi uygulayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı pastel boya resme dönüştürebilir, 2008 seçimlerinde Amerikan Başkanı Obama‘nın posterlerinde kullanılan “Hope” efektini uygulayabilirsiniz. Ücretli görüntü düzenleme yazılımlarında gördüğümüz tüm temel efektler burada da bulunuyor.

Çok hızlı bir şekilde resim düzenlemekte kullanabileceğiniz XnShell, adından da anlaşılacağı üzere kendisini Windows komut menüsüne eklemliyor. Aracı yükledikten sonra resim dosyalarına sağ tık yaptığınızda çıkan menüde pek çok hızlı düzenleme seçeneği bulunuyor: Resmi XnView ile açabilir, yönünü ve formatını değiştirebilirsiniz. XnShell, özellikle XnConvert’i açmanızı gerektirmeyecek, tek bir dosya formatını değiştirmeniz gereken durumlarda çok işe yarıyor. Yoğun bir şekilde ImageShack kullanan, fotoğrafçılığa meraklı kullanıcılar XnShell’i özellikle sevecekler çünkü resim dosyalarına sağ tıklayınca çıkan menüdeki seçenek sayesinde tek tıkla siteye resim yüklemek mümkün.

Download: XnSketch

Download: XnShell

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER