Üye Kayıt Üye Giriş

Active Directory


Active Directory

Hazır Active Directory Users and Computers uygulamasını açmışken kullanıcıların yetkilendirilmesi işlemini de yapalım ki ,kullanıcılar kendi kullanıcı adlarını kullanarak kendi bilgisayarlarını kursunlar ve domain’e katsınlar.Aksi halde tüm bu işlemleri biz sistem yöneticileri yapacaksak RIS teknolojisini kullanamanın bir esprisi kalmaz, değil mi? Kullanıcıları yetkilendirmek için yetkilendirme yapacağımız domain’in üstüne mouse ile sağ tıklayıp açılan menüden Delegete Control seçeneğini seçiyoruz  (Şekil   21).

   
                                                    Şekil 21
Bu seçeneği seçtiğimizde karşımıza bir sihirbaz çıkacaktır.Burada Next butonuna bastığımızda karşımıza ,kendi bilgisayarlarına işletim sistemi kurmalarına izin vereceğimiz kullanıcıların seçiminin yapıldığı Şekil 22 ‘deki pencere çıkıyor.

                  
                                                   Şekil 22
Bu penceredeki Add butonuna basarak kullanıcıları ekleyebilirsiniz. Ben örneğimde tüm kullanıcılara bu izini vermek istediğim için Everyone ‘ı seçtim. Burada delegasyon işlemini yaparken gruplara delege etmek yönetim açısından kolaylık sağlayacaktır.
Kullanıcıları seçtikten sonra Next butonuna basıyoruz ve karşımıza bu kullanıcılara hangi hakkı vereceğimizi seçeceğimiz Şekil 23’deki ekranla karşılaşıyoruz.

               
                                                   Şekil 23
Bu penceredeki ‘ Delegate the following common tasks ’ seçeneğini seçerseniz (varsayılan olarak bu seçenek seçlidir) alt kısımda Join a computer to the domain ve Manage Group Policy links haklarının seçilebileceği kısım aktif olur. Create a custom task to delegate seçeneğini seçereseniz Next butonuna bastığınızda daha geniş biz hak listesinden seçim yapabilirsiniz. Ben örneğimizde bir önceki adımda belirlediğim kullanıcılara Join a computer to the domain hakkını verdim.Bu penceredeki Next butonuna basıp delegasyon işlemini bitiriyoruz.

Şimdi server tarafındaki ayarlar bitti sıra istemci tarafında.Yukarıda da değindiğimiz gibi istemcilerin bu teknolojiden faydalanabilmeleri için PXE teknolojisini(0.99c veya daha yukarı bir versiyonunu) destekleyen bir BIOS veya network kartına sahip olmaları yada RBFG disketinin desteklediği bir network kartına ihtiyaçları var.Eğer sisteminiz PXE uyumlu bir BIOS yazılımı veya network kartına sahipse yapmanız gereken şey bilgisayarın BIOS’una girip Boot sıralamasında Network seçeneğini ilk sıraya almak.Benim kullanacağım network kartı 3Com’un 3C905-TX-M modeli.Bu network kartı PXE teknolojisini destekleyen bir kart.Bu kartı istemci bilgisayara taktıktan sonra bu bilgisayarın BIOS’una gidip Boot sıralamasında Network’u ilk sıraya aldım ve sistemi başlattım. Eğer sizin PXE uyumlu bir sisteminiz yoksa ama RBFG disketinin desteklediği bir network kartına sahipseniz o zaman yapmanız gereken şey ilk önce bu disketi oluşturmak.Bu disketi oluşturmak için kullanacağımız RBFG.exe programı ise RIS server’da bulunuyor. RIS server kurulduğununda bu programı otomatik olarak \RemoteInstall\Admin\i386 klasörune kopyalar. Bu programa network üzerinden de erişebilirsiniz. RIS server kurulduğunda bazı paylaşımlar acar.RBFG programının tam UNC yolu ise şöyledir;

                  \\RIS_Sunucunun_Adı\RemInst\Admin\i386\Rbfg.exe 

Bu programı çalıştırdığımızda karşımıza Şekil 24’deki ekran çıkar.Bu penceredeki ‘Adapter List ’ butonuna basarak desteklenen tüm network kartlarının marka ve modellerini görebilirsiniz. Uygun sürücüyü seçtikten sonra  (genellikle A’dır ve varsayılan olarak seçilidir) ‘Create Disk’ butonuna basarak RBFG disketini oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu program tarafından oluşturulan disket Windows NT 4.0 ‘daki ‘Network client–setup program ’ tarafından oluşturulan disketler gibi network kartına özel değildir. Yani RBFG kullanarak oluşturduğunu bu disketi RBFG tarafından desteklenen tüm network kartlarıyla kullanabilirsiniz. RBFG tarafından desteklenen tüm network kartları bu diskete kazınmıştır ve sistem açıldığında hangi kartın kullanıldığı otomatik olarak algılanır.

                       
                                                  Şekil 24
İster RBFG disketi kullanarak sistemi açın ,ister  BIOS ‘dan PXE ‘yi ayarlayarak sistemi açın,her iki durumda da RIS kurulumunu başlatırsınız.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER