Üye Kayıt Üye Giriş

Dijital Cüzdanların ne Olduğunu Bilmiyoruz!


Dijital Cüzdanların ne Olduğunu Bilmiyoruz!


Teknolojiyle içli dışlı olan ya da olmayan, genç yaşlı herkesin elinde akıllı telefonları görüyoruz. Peki bu cihazları verimli kullanabiliyormuyuz?


Akıllı telefon pazarına baktığımızda çok hızlı bir gelişimin olduğunu görüyoruz. Neredeyse bilgisayarların gücüne erişen mobil cihazlar, 4 çekirdekli işlemciler, 2 GB RAM ve Full HD ekranlarla donanmış hale geldiler. NFC gibi yakın alan iletişimi başta olmak üzere mobil internet teknolojilerinin de geliştiği günümüzde, yeni akıllı telefonları ne kadar verimli kullanabiliyoruz?

comScore‘un yayınladığı yeni bir araştırmaya göre, birçok mobil internet kullanıcısı dijital cüzdanların tam olarak ne işe yaradığından habersiz durumda ve bu alternatif ödeme sistemlerinin nasıl kullanılacağı konusunda herhangi bir bilgiye sahip değil.

Araştırma kuruluşu comScore’un “Digital Wallet Road Map 2013” raporunda da belirttiği üzere, ABD’li mobil cihaz kullanıcılarının ancak yüzde 51′i dijital cüzdan teknolojisinden haberdar durumda. Kaldı ki bu kesimin büyük bir çoğunluğu ise PayPal sayesinde bu hizmetten haberdar olduklarını belirtiyor.

En bilinen dijital cüzdan uygulaması PayPal’ın

Araştırmaya katılım gösteren ve farklı iş dallarında uzman 2 bin internet kullanıcısının yüzde 72′si, PayPal’dan haberdar durumda ve bu kesimin ise yüzde 48′i PayPal’ı aktif olarak kullandığını belirtiyor.

Katılımcıların yüzde 41′lik diğer kesimi ise Google’ın dijital cüzdan hizmeti “Wallet”ı biliyorken, bu kesimin ise yüzde 8′lik bir bölümü Google Wallet‘ı aktif olarak kullanıdığını ifade ediyor. Araştırmada fikir beyan edenlerin yüzde 13′lük kısmı ise Mastercard’ın Pay Pass cüzdanını biliyorken, ancak yüzde 4′lük kesimi bu hizmeti kullandığını ifade ediyor. Square’in bu araştırmadaki bilinirlik yüzdesi ise yüzde 8 iken, kullanım oranı yüzde 2 civarında olduğu açıklanan bilgilerden.
 


Raporda gözümüze çarpan en etkileyici sonuç, bilinirliğin yüksekliğine karşın dijital cüzdan kullanım oranlarının yeterli seviyelere ulaşamamış olması. Bu konuya da açıklık getiren comScore araştırması, dijital cüzdan kullanmayanların, güvenlik kaygılarıyla bu hizmetten kaçındıklarını ortaya koyuyor.

Düşük farkındalık rakamları, faydalarının henüz net olarak bilinmemesi ve perakendeciler arasındaki yaygınlık oranları sebebiyle kullanım oranları düşük seviyelerde kalan dijital cüzdan alt yapısı yavaş yavaş ülkemizde de yerleşmeye başlıyor. Bu konuda Turkcell’in her telefonda çalışabilecek yeni uygulamasıyla kullanıcılar, mobil cüzdan özelliğini istediği zaman kullanabilecek. Turkcel Cüzdan servisi ile kullanıcılar ayrıca, kişiler arası para transferi yapma, internetten alışveriş yapma, cep telefonundan temassız alışveriş, fatura ödeme, paket satın alma ve kişiye özel kupon fırsatları gibi özelliklerden faydalanabilecekler.

Akıllı telefonların en büyük kolaylıklarından biri olan hızlı ve akıllı ödeme sistemleri, günümüzde kullanıcılar tarafından pek rağbet görmüyor.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER