Üye Kayıt Üye Giriş

Samsung, 8 Çekirdekli İşlemcisini Duyurdu!


Samsung, 8 Çekirdekli İşlemcisini Duyurdu!


Samsung, Exynos 5 Octa adlı yeni nesil 8 çekirdekli mobil işlemcisini duyurdu. CES 2013 fuarında tanıtılan işlemci, bakalım kullanım alışkanlıklarımızı, nasıl değiştirecek?


Samsung, daha önce çıkabilir diye haberini yaptığımız 8 çekirdekli işlemcisi "Exynos 5 Octa'yı" resmen duyurdu. İlk olarak yeni işlemciden bahsettiğimiz habere buradan ulaşabilirsiniz.


Samsung, yeni nesil ARM Cortex A15 mimarisini baz alan 4 çekirdekli Exynos 5450 işlemcilerini duyurmuştu. Mali T-6XX ailesinden grafik birimi ve yeni nesil üretim teknolojileriyle başarılı bu işlemcilere, dev bir kardeş geliyor.
 


Exynos 5 Octa adlı yeni işlemci, Exynos 5 Dual ve Quad işlemcilerinin, 8 çekirdekli varyasyonu olacak. Fakat bu işlemcideki 8 çekirdek, aynı anda kullanımda olmayacak.
 


Samsung'un Exynos 5 Octa adlı yeni 8 çekirdekli işlemcisi, ARM'ın big.LITTLE teknolojisini kullanıyor. İçerisinde 4 adet ARM Cortex A15 mimarisine dayanan çekirdeğe yer verilen Exynos 5 Octa'nın ARM Cortex 15 tabanlı çekirdekleri 1.8 GHz hızında çalışıyor.
 


Exynos 5 Octa'nın diğer 4 çekirdeği ise ARM Cortex A7 tabanlı olacak ve bu çekirdekler de 1.2 GHz hızında çalışacak.
 


Exynos 5 Dual'e göre yüzde 70 daha az güç tüketiyor!

28nm üretim teknolojisiyle geliştirilen ve 2 MB ön belleğe sahip olacak olan toplam 8 çekirdekli işlemci, yük durumuna göre ARM Cortex A15 tabanlı çekirdekli kullanacak. Üst seviye performans isteyen uygulamalarda çalışacak olan 1.8 GHz hızındaki ARM Cortex 15 işlemciler, düşük güç isteyen uygulamalarda ise yerini 1.2 GHz hızında çalışan ARM Cortex A7 tabanlı işlemcilere bırakacak.
 


Düşük güç tüketimi modunda, ARM Cortex A7 mimarisinin avantajını kullanacak olan işlemci, 28nm üretim teknolojisiyle çok daha düşük güç tüketimine sahip olacak.
 


Galaxy S4'te Karşımıza Çıkabilir!
 


Samsung'un Exynos 5 Octa'yı ne zaman piyasaya süreceğini bilmiyoruz. 2013 yılı içerisinde çıkacak güçlü modellerinde kullanacağı söylenen işlemci, Galaxy Note ve Tab ailesinde kullanılacaği gibi, Galaxy S4'te de karşımıza çıkabilir.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti


 
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER