Üye Kayıt Üye Giriş

Hesaplama Operatörleri


Hesaplama Operatörleri

Hesaplama Operatörleri ve Formülleri KopyalamakExcel’de hesaplama operatörleri veriler ile hangi işlemlerin yapılacağını belirler. He­saplama operatörleri, artı (+), eksi (-), çarpma (*) ve bölme (/) simgeleridir. Excel’de bu operatörler kullanılarak dört işlem hesaplamaları yapılabilir.

Excel bu operatörleri kullanırken, aşağıdaki öncelik kurallarını izler:

1-Parantez içindeki ifadeler önce işlenir.
2-Parantez dışındaki ifadelerde çarpma, bölme, toplama ve çıkarma şeklinde sıra izlenir.
3-Aynı öncelik düzeyindeki işlemler, soldan sağa doğru hesaplanır.
Formül kullanımları aşağıdaki tabloda verilmiştir:

Formüllerde bazı işlemlerin önce yapılması isteniyorsa bu işlemler parantez içine alınmalıdır.

Formülleri Kopyalamak

Excel’de formül kopyalamak, formülleri oluştururken işinizi oldukça kolaylaştırır. Excel’de eğer aşağıya veya yana doğru devam eden bir hesaplama işlemi yapıla­caksa, aynı formülü her bir hücre için tekrar yazmak gerekmez. Excel’de formül kop­yalamak değer kopyalamaktan oldukça farklıdır. Değerleri kopyalarken hücre içeriği sabit kalır. Formül kopyalarken hücre adresi, kopyalanan hücreler kadar öteleneceği için formül sonucunda çıkan değer de değişecektir.

Örneğin; aşağıdaki tabloda Ocak ve Şubat satışlarının tüm satırlarda toplamını al­mak için; D2 hücresinde iken =B2+C2 formülü yazılır ve Enter tuşuna basılır. Bu formül sadece Kazak ürünü için toplamı alacaktır. Formülü diğer hücrelere kopyala­mak için D2 hücresi seçilir ve sağ tuş kısayol menüsünden Kopyala komutu verilir. Formülün uygulanacağı diğer hücreler seçilip, sağ tuş kısayol menüsünden Yapıştır komutu verilir.

Eğer bir tabloda formüller yerine formülün sonucunda oluşan değerler kopyalana­caksa, sağ tuş kısayol menüsünden Özel Yapıştır seçilir. Formüller yerine değerleri­ni kopyalamak için Değerler işaretlenir ve Tamam butonuna tıklanır.

Formülleri kopyalamanın diğer bir yolu ise ilk formül yazıldık­tan sonra, hücrenin sağ alt köşesindeki doldurma tutamacın­dan kopyalanmak istenen yöne doğru sürüklemektir.

 

 

KPSS Eğitim Seti - SMMM Staja Başlama Eğitim Seti - SMMM Yeterlilik Eğitim Seti - KPSS A Eğitim Seti -Üniversiteye Hazırlık Eğitim Seti - İlköğretim İngilizce Eğitim Seti - LYS Eğitim Seti - YGS Eğitim Seti - AÖF Kredili Eğitim Setleri - DGS Eğitim Seti - ALES Eğitim Seti - KPDS Eğitim Seti - Okuma Yazma Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER