Üye Kayıt Üye Giriş
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
Web Tasarım Eğitim Seti
Masaüstü bilgisayarı cebe sığdırdılar
Masaüstü bilgisayarı cebe sığdırdılar
Avast ve Windows Güncellemeleri Çakışınca!
Avast ve Windows Güncellemeleri Çakışınca!
Toshiba'nın İddialı Bilgisayar Tableti!
Toshiba'nın İddialı Bilgisayar Tableti!
Yeni Microsoft'un Windows tanıtılıyor
Yeni Microsoft'un Windows tanıtılıyor
Skype 7, Mac ve Windows İçin Yayınlandı!
Skype 7, Mac ve Windows İçin Yayınlandı!
kpss-egitim-setleri

PHP’de Değişkenler


YGS Görüntülü Eğitim Seti

PHP’de Değişkenler

PHP’de değişkeni veri taşıyan bir birim olarak tanımlayabiliriz. Değişken yaratmak için dolar ($) işaretinden yararlanırız. Bilmemiz gereken en önemli noktalardan birincisi, değişken rakamla başlamaz. Rakam, değişkenin ikinci karakteri olabilir. Bilmemiz gereken ikinci nokta ise değişken isimlerinde Türkçe karakter kullanılamaz.
Değişkenlere değer atamak için eşittir ve tırnak işaretlerinden yararlanırız. Eğer değişkene atamak istediğimiz değer rakamsa, tırnak kullanma mecburiyetinde değiliz.

Değişkenler hakkında örnek yazalım.

< ?PHP
$site= "www.bilgisayardershanesi.com";
$kaynak= "bilgisayardershanesi.com";
 
echo"$site sitesinde yazılan makalelerde, kaynak olarak $kaynak adresinden yararlanılmaktadır.";
?>

Yukarıdaki kodu çalıştırdığımız zaman ekrana şöyle bir yazı çıkacaktır. www.bilgisayardershanesi.com sitesinde yazılan makalelerde, kaynak olarak php.net adresinden yararlanılmaktadır.

echo komutu ile değişkeni ekrana yazdırırken çift tırnak kullanmak zorunda değiliz. Sadece değişkeni ekrana yazdıracağımız vakit çift tırnak kullanmasak da kod çalışacaktır. Fakat tek tırnak içinde yazdırmaya kalkarsak o zaman sadece değişken ismi gözükecek, değişkene verdiğimiz değer ekrana yansımayacaktır. Bunun nedeni ise, php’de ekrana yazdırma komutu olan echo çift tırnak için değişken var mı diye kontrol eder, fakat tek tırnak içerisinde ise değişken kontrolü yapmaz. Bu yüzden de programda daha iyi bir çalışma performansı elde etmek istiyorsak, ekrana düz bir metin yazdıracağımız zaman tek tırnak içerisinde, değişkenli bir metin yazdıracağımız zaman çift tırnak içerisinde yazdırmakta fayda vardır.

Bahsedilen konunun örnek kodları.

1 < ?PHP
2 $kelime = "Merhaba";
3 echo $kelime;
4 echo "
";
5 echo "$kelime Dünya !";
6 echo "
";
7 echo '$kelime';
8 ?>

Görüldüğü gibi en alt satırdaki echo komutunda; Merhaba kelimesi yerine sadece $kelime olarak bir çıktı ekrana yansıyacaktır.

KPSS Eğitim Seti 120 DVD
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

SEO En İyi SEO Firması Opencart Opencart E Ticaret İngilizce Öğren Fransızca Öğren Rusça Öğren Arapça Öğren Almanca Öğren Çince Öğren Japonca Öğren İspanyolca Öğren Hollandaca Öğren Kürtçe Öğren