Üye Kayıt Üye Giriş

Her Yönüyle HTML5 Ürün Fiyatı : 28 TL


HTML5 - JavaScript - CSS3 / Geleceği Yakalayın!

 

İbrahim ÇELİKBİLEK

 
HTML5, günümüzün ve geleceğin web teknolojilerinde kullanılacak temel alt yapısı olarak kendini duyurdu. Artık günümüzde birçok dev kuruluş web sayfalarını HTML5 ile ya güncelliyor ya da yeniden yapılandırıyor. Bir web tasarımcısının özellikle web tasarımının temelini teşkil eden HTML dilinin en son sürüm olan HTML5 dilini öğrenmesi artık kaçınılmaz olmuştur. 

 
HTML5; html dili için yeni stratejiler ve hedefler ortaya koyan ve farklı web tarayıcıları için standardizasyonu amaçlayan yeni nesil bir sürüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Olaya bu açıdan yaklaşırsak; bu dilin önümüzdeki süreçte hızlı bir şekilde gelişeceğini ve popülaritesini daha da arttıracağını görebiliriz. Aslında dilin sadece kendisi değil kullandığı ek teknolojilerde gelişime açık olmakla beraber bu dile büyük güç katmaktadır.

 
Kitap içerisinde HTML5 yapısı, bu yapı içerisinde bulunan yeni elemanlar, özellikler ve HTML5‘in duyurulması ile beraber önemi artan ek teknolojiler hakkında geniş bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca JavaScript programlama teknikleri ve CSS3 seçicileri ile ilgili ayrıntılı bilgiler kitap içerisinde mevcuttur. Bu bilgileri kullanarak CSS3 ve HTML5 tabanlı web siteleri ya da web uygulamalar geliştirebilirsiniz. HTML5 yapısı içerisinde bulunan eleman, özellik ya da metotlara ve ek teknolojilere, tarayıcılar tarafından verilen destek tablolarla geniş bir şekilde anlatılmıştır.

 
Kitap içerisinde Canvas elemanının tüm metot ve özellikleri ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Canvas elemanını kullanarak oyun programlama ve animasyon uygulamalarının nasıl yapıldığını örnek uygulamalarla daha kolay anlayacaksınız. Ayrıca medya içeriklerinin sayfa içerisine eklenmesi ve JavaScript yardımıyla kontrol edilmesi (audio ve video elemanları), sürükle-bırak işlemleri, geolocation api, svg ve daha birçok konuda ayrıntılı bilgiye bu kitap ile ulaşacaksınız.  

 
Kitapta yer alan başlıca konu başlıkları ise şunlardır:

 
•HTML5'e Giriş
•Yeni Elemanlar ve Özellikleri
•HTML5 ve JavaScript Kullanımı
•HTML5 ve CSS Kullanımı
•HTML5 ve Web Formlar
•HTML5 ve SVG İşlemleri
•Canvas ve Uygulamalar
•Audio ve Video Elemanları
•Sürükle Bırak İşlemleri
•Geolocation API Kullanımı
•Webstorage

 

 
 
Yazarlarımız  Hakkında
 
1980 Kars doğumludur. 2002 yılında Fırat Üniversitesi T.E.F’ni bitirdi. Çeşitli eğitim kuruluşlarında yazılım uzmanlığı ile ilgili dersler verdi. 2005 yılında Suşehri Atatürk Endüstri Meslek Lisesine Bilgisayar Öğretmeni olarak atandı. 2009 Yılından itibaren bu görevini Kocaeli’de sürdürmektedir. JavaScript, CSS, DHTML, AJAX, ASP.NET ve C# konularında seminerler verdi ve makaleler yazdı. Web programlama alanında birçok uygulama geliştirdi. Ayrıca yazarımızın daha önce KODLAB’tan JavaScript ve XHTML ve CSS kitapları çıkmıştır. Yazarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için; http://www.ibrahimcelikbilek.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
Her Yönüyle HTML5