Üye Kayıt Üye Giriş

ADOBE MUSE Ürün Fiyatı : 15 TL


 
Artık eli MoUSE tutan herkes web sitesi yapabilecek!

 

Uğur GELİŞKEN

 
Adobe Muse, kendisini “kod yazmadan web tasarımı yapın” sloganıyla duyurdu ve ilk sürüm olmasına rağmen alternatiflerinden farklı olarak, kod yazmadan web sitesi yapma sloganının hakkını verebilecek düzeyde olduğunu da ispatladı. Adobe Muse ile yapılabilecek olan web siteleri, deneyimli kişiler elinde birer sanat harikası olabiliyor.

 
Adobe Muse ile yapılan web sitelerinin en güzel özelliklerinden birisi de, son zamanlarda gelişen web teknolojilerini baz alıp gerçekten de işe yarar tasarım ve kodlama yapması olmasıdır. Yani bu program ile yapılan tasarımlar gerçekten de kalite standartlarına ulaşmış bulunuyor. Kodlamada ise HTML, CSS, XML, JQuery ve JavaScript gibi teknolojileri kullanmış. Tabi bunlar da internetin temelini oluşturan diller. Ayrıca Adobe Muse’un SEO’yu ön planda tutanlar için çok temiz bir kodlama sisteminin olduğunu ve GOOGLE gibi popüler arama motorlarının en çok sevip üst sıralara yerleştirmek isteyeceği, çözümlemesi kolay ve PHP gibi diğer web dilleriyle de entegre edilebilen bir site yapabileceğini de söyleyebiliriz. Bununla birlikte çeşitli HTML kodlarını da Adobe Muse ile hazırlanan tasarımlara entegre edilebilir. Bu durum, sadece Adobe Muse standartlarına bağlı kalmak zorunda olmadığımızı ve hali hazırda bulunan HTML5, PHP, ASP.NET ve buna benzer kodları da kullanabilme olanağımızın olduğunu gösteriyor. Böylece Adobe Muse web sitelerine daha fazla canlılık katılabilir.

 
Kitap hazırlanırken 10 Adım sistemi kullanılmıştır. Böylece sıkılmadan, kolaydan zora doğru giderek rahat bir öğrenme süreci yaşayacaksınız. 

 
Kitabın işleyiş yapısı şöyledir:

 
İlk olarak Adobe Muse’u ve bu program ile ne tür web siteleri yapabileceğinizi göreceksiniz. Devamında bu yazılım ile web sitesi geliştirirken hangi adımların izleneceğini ve ne gibi püf noktalara dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Böylece daha sistematik bir yapıda ilerlemiş olacaksınız. 

 
Sonrasında ise web sitesi planı yapmayı öğreneceksiniz. Kalıp sayfalar (master) oluşturup bunları nasıl çoğaltacağınızı, hazırladığınız sayfaları nasıl birbirine bağlayacağınızı ve genel bir site haritasını nasıl oluşturacağınızı öğreneceğiz. İlk aşamada web sitesinin haritasını ve şablonunu oluşturup sonrasında tasarıma başlayıp daha sonra bu oluşturduğunuz sayfaların içeriklerini tek tek doldurabileceksiniz. Böylelikle daha karmaşık olmayan kolay bir tasarım süreci yaşamış olacaksınız. Bununla birlikte hazırlayacağınız web sitesinin genel karakteristik davranışlarını belirleyecek ve web tasarımında kullanılacak olan tasarım tekniklerini uygulayacaksınız. 

 
Ardından kullanıcı arabirimlerini, panelleri ve kullanacağınız tasarım araçlarını tanıyıp, bunları tasarımlarınızda nasıl kullanacağınızı öğreneceğiz. Bu aşamada web tasarımı yapabilmek için size gerekli olan bütün öğeleri kullanmayı öğrenmiş olacaksınız.

 
Web sitenizin yapısını, sayfalarını ve şablonlarını oluşturduktan sonra artık sayfalarınızı yavaş yavaş çeşitli görseller ve metinlerle doldurmaya başlayacaksınız. Sırasıyla kompozisyon işlemleri, menü sistemleri, paneller, slaytlar ve resim galerine değinip somut olarak örnekler yapacaksınız. 

 
En son olarak  hazırlamış olduğunuz web sitesini öncelikle Adobe’nin kendi deneme Host’larında nasıl test edeceğinizi, daha sonra kendi kişisel Host’unuzda FTP ile web sitenizi nasıl yayınlayıp internete açabileceğinizi öğreneceğiz.

 
Nihayetinde kitapta anlatılan teknikleri ve uygulamaları pratiğe dökerek kendi web sitenizi dilediğiniz gibi hazırlayabileceksiniz. 

 
Kitapta yer alan başlıca konu başlıkları şunlardır:

 
ADIM 1: Adobe Muse'u Tanımak ve Web Tasarım Temelleri
ADIM 2: Adobe Muse ile Web Tasarım Süreci
ADIM 3: Adobe Muse Kullanıcı Arayüzü, Menüler, Paneller ve Sayfa Yönetimi
ADIM 4: İnteraktif Kompozisyon Uygulamaları
ADIM 5: Menü Uygulamaları
ADIM 6: Açılır Panel Uygulamaları
ADIM 7: Slayt ve Galeri Uygulamaları
ADIM 8: Site Tasarımında Düzenlemeler
ADIM 9: Siteye Harici Kodlar Eklemek ve Web Servislerini Kullanmak
ADIM 10: Web Sitesini İnternete Açmak

 
… ve Adobe Muse ile yapılmış örnek site tasarımları.

 

 

Yazarımız Hakkında

 
1983 doğumlu Uğur GELİŞKEN, 2006 yılında mezun olduğu Marmara Üniversitesi lisans eğitimi sırasında yapay zeka ve görüntü işleme konulu akademik çalışmaları ile birlikte robotik konulu projelerde de yer aldı. Asıl akademik kariyeri olan web tasarımcılığı ve programcılığına bir hobi olarak gördüğü oyun programcılığı ile ilk adımlarını attı. Bununla birlikte zaman içerisinde edinmiş olduğu bilgi ve tecrübeler doğrultusunda çeşitli reklam ajansları ve proje ortakları ile çalışmalarına devam etmiştir. Şu an da çalışmalarına Flash içerik yönetim sistemi ile ilgili projeler, oyun tasarım ve programcılığı ve interaktif masaüstü uygulamaları geliştirmekle devam etmekte ve edinimlerini siz okurları ile kitapları aracılığı ile paylaşmaktadır. Yazarımızın KODLAB’tan daha önce 10 Adımda Web Tasarımı, 10 Adımda Oyun Programlama, Adobe Flash CS4 & ActionScript 3.0, Grafik - Animasyon, Adobe Muse ve 10 Adımda Bilgisayar Güvenliği kitabı çıkmıştır. Yazar hakkında detaylı bilgi için www.ugurgelisken.com adresi ziyaret edebilirsiniz.

 

ADOBE MUSE