Üye Kayıt Üye Giriş

BitToorent Kullanılan Yasal Alanlar


BitToorent Kullanılan Yasal Alanlar

 

BitTorrent deyince herkesin aklına korsan indirmeler gelir ama yasal olarak kullanım alanları da var.

BitTorrent çoğumuz için filmlerin, oyunların, yazılımların ve fazlasının bedavaya, yasadışı olarak indirilebildiği bir kaynak. Ancak işin aslı oldukça farklı. BitTorrent, bugün web sitelerinde bağlanmakta kullandığımız HTTP veya internete bağlanmamızı sağlayan TCP/IP gibi bir protokol. Yani aynı HTTP’yi yasalara uygun olmayan işlerde kullanabileceğiniz gibi, BitTorrent’i de korsan içerik indirmekte kullanmanız mümkün – ancak BitTorrent’in tüm kullanım alanı bu değil.

Bir konuda haklı olabilirsiniz – BitTorrent’in en çok korsan içerik indirmekte kullanılıyor olma ihtimali yüksek. Ancak BitTorrent’in tam anlamıyla yasal amaçlarla kullanıldığı bir değil, birçok alan var.

Oyun güncellemeleri ve indirmeleri

Örneğin Blizzard, Diablo II, Diablo III ve World of Warcraft indirmeleri için kendi BitTorrent istemcisini kullanıyor. Oyununuza herhangi bir güncelleme geldiğinde, oyunun çalıştırıcı uygulamasına eklenen BitTorrent istemcisi güncellemeyi otomatik olarak indiriliyor. Bu sayede Blizzard hem bant genişliğinden tasarruf ediyor, hem de çok sayıda kullanıcıya yüksek hızda indirmeler sunabiliyor.

Facebook ve Twitter, kendi içlerinde BitTorrent kullanıyorlar: Ars Technica, Facebook ve Twitter’ın dosyaları taşımak üzere kendi içlerinde BitTorrent kullandıklarını ortaya çıkarmıştı. Sosyal devlerin bu tercihindeki neden, BitTorrent’in büyük dosyaları birden çok bilgisayara aktarmadaki başarısı.

The Internet Archive

Web sitelerinin eski sürümlerini depolayarak yayınlayanWayback Machine hizmetiyle tanınan The Internet Archive, sakladığı içeriği BitTorrent üzerinden indirmeye sunuyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, canlı konserler, e-kitaplar, eski filmler ve diziler gibi içerikleri kullanıcılara BitTorrent üzerinden sağlıyor.

Devletler

Birleşik Krallık hükümeti, 2010′da yayınladığı geniş raporda yapılan harcamaları herkesle paylaşmıştı. Bu raporlar, BitTorrent üzerinden paylaşılmış, bu şekilde hükümet bağlantı ve bant genişliği masraflarından tasarruf etmişti. BitTorrent, bu tür belgeleri mümkün olan en çok kişiye hızla ulaştırmak için belki de en iyi yol.

NASA da dünyaya ait 2.9GB’lık bir resmi BitTorrent üzerinden paylaşmıştı.

BitTorrent Sync ile dosya eşitleme

BitTorrent’i geliştiren BitTorrent Inc, yakın zamanda yayınladığı BitTorrent Sync ile tamamen özel, dışarıya kapalı bir paylaşım ağı oluşturmanıza izin veriyor. BitTorrent Sync’i kullanmak için onu yüklemeniz, paylaşacağınız klasörleri seçmeniz ve onları diğer bilgisayarlarla eşleştirmeniz yeterli. Bunun ardından dosyalar, tüm bilgisayarlar arasında otomatik olarak eşitleniyor. BitTorrent Sync bu şekilde aynıDropbox gibi çalışıyor, ancak dosyalar merkezi bir sunucuda saklanmıyor.

BitTorrent Sync’in de korsan içerik paylaşmakta kullanılması mümkün, ancak bunu internette herkese açık torrent’ler üzerinden yapmak varken Sync üzerinden yapmak gereksiz olacaktır.

Linux ISO’larının dağıtımı

BitTorrent kullanıcılarının korsan indirdiklerini gizlemek üzere “Linux ISO’su indiriyorum” dediklerine şahit olmuşsunuzdur. Bu şakanın nedeni, Linux ISO’larının gerçekten de BitTorrent üzerinden sıkça dağıtılması. Genellikle 1GB ve daha büyük olan Ubuntu, Fedora, Debian ve diğer Linux dağıtımları, bant genişliği masraflarını ortadan kaldırmak için BitTorrent üzerinden dağıtılabiliyor.

Videolar ve müzikler

Ücretsiz olarak yayınlamak istediğiniz bir belgesel çektiniz veya müziğinizi bedava dağıtmak, hediye etmek istiyorsunuz. Bunu yapmanın en iyi yolu BitTorrent kullanmaktan geçiyor. Bu tür dosyaları BitTorrent üzerinden yayınlayarak diğer indirenlerin gönderme hızından faydalanıyor ve bant genişliği masraflarından kurtulmuş oluyorsunuz.

Resmi BitTorrent web sitesinde müziklerini ve kliplerini hayranlarına bedava sunan sanatçıların bir listesi bulunuyor.

Tüm büyük veriler için

BitTorrent, büyük boyutlu herhangi bir dosyayı dağıtmak için harika bir araç. BitTorrent’in şimdiye kadar saydığımız alanlar dışında büyük bilimsel verileri dağıtmak için de kullanıldığı biliniyor.

Şunu da unutmamak gerekiyor ki BitTorrent, sunucusuz çalıştığından indirmek istediğiniz dosyanın tüm parçalarına sahip en az bir kişinin bulunmasını veya farklı kişilerdeki parçaların bir bütünü oluşturmasını gerektiriyor. Yani terk edilmiş dosyaları ve içerikleri BitTorrent’te bulma olasılığınız daha düşük, ancak bunun dışında BitTorrent hız ve bant genişliği tasarrufu konusunda rakipsiz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER