Üye Kayıt Üye Giriş

Kablosuz Ağınızı Güçlü Kılın


Kablosuz Ağınızı Güçlü Kılın

 

Kablosuz ağlar zaman zaman yetersiz kalıyorlar ve işte sizlere kablosuz iletişiminiz etki alanını artırmak için yöntemler.

Ev veya iş yerlerinde artık kablosuz ağa sadece PC ile değil; akıllı telefon, tablet gibi cihazlar ile de bağlanıyoruz. Bu durum elbette daha fazla geniş ağa ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Kablosuz ağların en büyük sorunu elbette mekanın büyüklüğünde sinyal yetersizliği. Mekan içerisindeki duvar sayısı, bağlanılan cihaz ile ağ cihazı arasındaki mesafenin fazla olması ve benzeri etkenler kablosuz ağların sinyal güçlerini zayıflatıyor.

Bu noktada çözüm olarak geliştirilen erişim noktası (İngilizce’de Access Point) cihazları oldukça işe yarayabiliyor. Genelde modem gibi küçük boyutlarda olan bu cihazlar elektrikten güç alıp marka – modelden bağımsız olarak her türlü modemle uyumlu olarak çalışabiliyorlar.

Nasıl kullanılıyor?   

Satın alınan bir erişim noktası cihazını var olan kablosuz modem ya da router gibi cihazla eşleştirerek hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bunun için WPS (Wi-Fi Protected Setup) özelliğini kullanabilirsiniz. WPS özelliği ile (hem modem/router hem de erişim noktasının desteklemesi gerekiyor) tek tuşa basarak şifre alışverişi yapabilir ve kısa bir süre içinde kurulum yapabilirsiniz.

Eğer WPS özelliği olmayan bir cihaz kullanıyorsanız bunu erişim noktasına bağlanıp yazılım yardımı ile yapabilirsiniz. Bu işlem için az da olsa teknik bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Kablosuz ağın gücünü artırıyor

Bu işlemleri yaptıktan sonra kablosuz ağımız kurduğumuz erişim noktası ile en az yüzde 20-30 oranında genişliyor. Açık alanda bu rakamı daha da artırabileceğimizi hatırlatmakta fayda var. Eğer siz de kablosuz ağınızın etki mesafesinden şikayetçi iseniz, eviniz ya da iş yerinizde kör noktalar varsa alacağınız bir erişim noktası ile bu sorunu ortadan kaldırabileceğinizi unutmayın.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER