Üye Kayıt Üye Giriş

Web tasarımcıları için faydalı 5 araç


Web tasarımcıları için faydalı 5 araç


Flowplayer

 

web-tasarimcilari-icin-faydali-5-arac-1

 

Web sitenizde bulunan videoları kullanışlı ve ücretsiz bir flash arayüz olan flowplayer ile yayınlayabilirsiniz. flv, swf, mp3, mp4, h.264 video, jpg, png gibi formatları destekliyor. Ayrıca video içeriğine reklam yerleştirebilme, çalma listeleri oluşturabilme, tam ekran gibi birçok özelliği bulunmakta. Ücretsiz sürümünü kullandığınız takdirde sadece tam ekran modunda sağ alt köşede flowplayer logosu olmasının dışında herhangi bir eksiği olmayan bu muhteşem arayüz, gpl lisansına sahip ve oldukça gelişmiş.

fancybox

 

web-tasarimcilari-icin-faydali-5-arac-2

 

Fancybox, web sitenizde kullanabileceğiniz gelişmiş bir resim görüntüleme aracıdır. Web sitenizdeki resimleri tooltip şeklinde büyük veya orjinal halini ziyaretçilerinize gösteren bu uygulamayı isterseniz galeri şeklinde de kullanabilirsiniz. Swf, iframe gibi desteğe de sahip olan uygulama, oldukça kolay bir kullanıma sahip. Wordpress için yapılmış bir eklentisi de bulunmakta.

Firebug lite

 

web-tasarimcilari-icin-faydali-5-arac-3

 

Web sitenize yerleştireceğiniz muhteşem uygulama ile web sayfanızdaki kodları yeniden düzenleyip hataları ayıklayabilirsiniz. Bütün tarayıcılarla uyumlu olan firebug liteile html, css, js kodlarını tamamen düzenleyebilirsiniz. web sayfasının altında çıkacak olan düzenleme editörü ile rahatça düzenleme yapmak mümkün. Ayrıca konsolun html, script, css, dom gibi sekmeleri sayesinde işlemlerinizi karıştırmazsınız. Google chrome için bir eklentisi de bulunmakta.

Ultimate ie6 cheatsheet

Web tasarımcılar internet explorer 6‘dan nefret etseler ve microsoft dahi geliştirilmesini bırakmış olsa bile hala ie6 kullanan oldukça fazla kişi var. Bu yüzden web sitelerimizi hazırlarken ie’yi de işin içine katmalı, en azından bu tarayıcı için basit sayfalar hazırlamalıyız. Bu yüzden yazılan bu muhteşem makeleyi kullanarak web sitelerinizi ie6 için uyumlu hale getirebilirsiniz. Hata çözümleri, alternatif yöntemler ve birçok şey bulunan işe yarayan bir kaynak.

Zen coding

Html, css ve js kodlarını yazarken tırnak işareti, eşittir, büyüktür ve küçüktür işaretleri ile oldukça fazla zaman harcadığımızı düşünülerek hazırlanan zen coding, mac ve windows tabanlı bir tasarım aracı. Küçük bir formül yapısı ile çalışan bu uygulama ile normalden çok daha hızlı sitenizi biçimlendireceksiniz. Ayrıca notepad++ gibi uygulamalar için de eklentisi bulunmakta.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x