Üye Kayıt Üye Giriş

Laptop’unuz için 6 vazgeçilmez pratik araç


Laptop’unuz için 6 vazgeçilmez pratik araç

 

Laptop’ların küçük boyutlu ve taşınabilir olması, masaüstü PC’lere göre en büyük avantajlarından. Bununla birlikte laptoplar, kısıtlı pil ömrü, daha küçük klavye ve kullanımı zor touchpad’ler gibi birçok kısıtlamaya da sahipler.

Laptop’ların sahip olduğu bu donanımsal kısıtlamaları çözmeye yönelik bir takım programları sizlere tanıtacağız. Bu araçlar sayesinde pil ömrünüzü uzatabilecek, klavye ve touchpad’inizi daha verimli bir şekilde kullanabilecek, laptop’unuzda kimlerin neler yaptığını izleyebileceksiniz.

TouchFreeze: Laptop’unuzda yazı yazarken avucunuzun içi yanlışlıkla touchpad’e dokunuyor ve imleçin farklı yere atlamasına neden oluyorsa, bu araç ile klavye kullanılırken touchpad’in otomatik olarak kilitlenmesini sağlayabilirsiniz.

AutoSensitivity: Bu araç ile touchpad’inizin ve farenizin hassasiyetini ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz (destekleniyorsa). Daha düşük hassasiyet, daha az tepki anlamına geliyor. Not: AutoSensitivity’yi kullanabilmekiçin NET Framework 3.5 veya 4.0′ın yüklü olması gerekli.

TwoFingerScroll: Sadece tek parmağı destekleyen touchpad’ler sizi oldukça kısıtlayabilir. Bununla birlikte donanımınız, genellikle iki veya üç parmağın aynı anda bastığını algılayabilir. TwoFingerScroll, touchpad’inizin bu potansiyelini ortaya çıkarıyor.

Araç ile örneğin iki parmağınızla kaydırarak, sayfayı yukarı veya aşağı kaydırabiliyorsunuz. Touchpad’e yapılan farklı dokunuşlar için farklı eylemler atamanıza da izin veriliyor.

SharpKeys

Laptop’lar küçük bir yapıya sahip olduklarından, klavyeleri de öyle ve bu tür bir klavyeye geçiş yapmak, başlangıçta size zor gelebilir. SharpKeys ise laptop’unuzda kullanmadığınız tuşların işlevini değiştirmenize veya kapatmanıza yardımcı oluyor.

Aerofoil: Windows Vista ve Windows 7′de çalışan Aerofoil, laptop’unuzu AC gücünden ayırdığınızda Aero Glass’ı kapatarak, sesi kısarak veya farklı bir Windows güç planına geçerek pilden tasarruf etmenizi sağlıyor.

Bazı kaynaklara göre Aerofoil, yüzde 25′e kadar pil tasarrufu sağlayabiliyor.

Prey: Herkese açık alanlarda sıkça çalışıyor ve laptop’unuzun çalınmasından mı endişeleniyorsunuz? Prey, sizi hırsızlardan korumayacak olsa da laptop’unuz başkalarının eline geçtiğinde onun yerini bulmanıza yardımcı oluyor.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER