Üye Kayıt Üye Giriş

Windows 7 sistem onarma diski oluşturun


Windows 7 sistem onarma diski oluşturun

 

Windows 7 kurulum DVD’niz yoksa, bir sorunda imdadınıza yetişecek bu diski mutlaka hazırlayın.

Bilgisayarınızı açmadığınızda herhangi bir sebep olmaksızın Windows’un açılmadığı olmuştur. Hiç de hoş olmayan bu durum, bazen saatlerce uğraşın habercisi olabilir.

Buna yönelik basit ve genel bir çözüm var. Bir Windows 7 yüklemeDVD’si sayesinde Onarma seçeneğini kullanabilir, bilgisayarınızı tekrar çalışır bir hale getirebilirsiniz. Ancak bir yükleme DVD’niz yoksa ve bilgisayarınız Windows yüklü olarak geldiyse, felaket gelmeden önce hazırlanmanız gerekiyor.

Bu makalemizde bir Windows 7 sistem onarma diski oluşturmanıza yardımcı olacağız. Bu diski önyükleme yapmayan bir PC’de kullanabilir ve her şey yolunda giderse yaklaşık 10 dakika içinde onu tekrarçalışan bir hale getirebilirsiniz.

Bu arada diğer bir çözümün sürücünüzün yedeğini almak olduğunu kısaca belirtelim. Bunu Macrium Reflect‘in 30 günlük ücretsiz sürümündeki Clone işlevi ile yapabilirsiniz.

1. Denetim masasına gidin

Başlat menüsünü açın ve Denetim Masası seçeneğine tıklayın. Kategori görünümündeyseniz tüm seçenekleri görebilmek için “Görüntüleme ölçütü“nü ardından “Büyük simgeler“i seçin.

Yedekleme ve Geri Yükleme seçeneğini bulun ve çift tıklayın.

2. Disk oluşturucuyu çalıştırın

Sol sütundan “Sistem onarım diski oluştur“a tıklayın. Bu seçeneği görmüyorsanız, onarım diski aracını kendiniz de çalıştırabilirsiniz. Bunun için Başlat düğmesine basın ve arama kutucuğuna recdisc yazın ve Enter’a basın.

3. Bir disk bulun

Boş bir CD veya DVD bulun. İşlem bazen daha geniş alana ihtiyaçduyabildiğinden bir DVD kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Diski optik sürücülerinizden birine yerleştirin. Şu an seçili olan sürücünün sağ tarafındaki oka tıklayın ve diskinizi yerleştirdiğiniz sürücüyü seçin.

4. Diski yazın

Disk oluştur” düğmesine basın ve programın sistem kurtarma dosyalarını diskinize yazmasını bekleyin. Bu işlem birkaç dakikayı geçmeyecektir.

Diskinizi kolay bulabilmek için üzerine “Windows 7 onarma diski” gibi bir isim yazın.

5. Diski sınayın

Diskinizin çalışıp çalışmadığını hemen test edin. Diski sürücünüzde bırakın, açık uygulamalarınızı kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Windows normal olarak başlıyorsa BIOS ayarlarınızı değiştirmeniz gerekecektir. PC’nizin kılavuzuna bakın ve BIOS ayarlarınızı ilk olarak optik sürücünüzden önyükleme yapacak şekilde değiştirin.

6. Önyükleme yapın

Bilgisayarınız onarma diskinden önyükleme yaptığında “CD veya DVD’den başlatmak için bir tuşa basın” gibi bir mesaj alabilirsiniz. Bu durumda klavyenizden herhangi tuşa basın. Disk, yüklenmeye devam edecektir. Ardından “Windows Kurulumu [EMS Etkin]” seçeneğini seçin.

7. Sistem geri yükleme seçenekleri

Klavye türünüzü seçin ve İleri düğmesine tıklayın. Windows kurulumunuzu seçin ve tekrar İleridüğmesine tıklayın. Kurtarma seçenekleri ekrana gelecektir.

Windows 7′niz açılmadığında PC’nizi bu diskten başlatarak “Başlangıç onarma” seçeneğine tıklayın. Windows otomatik olarak onarılacak ve çalışır bir hale getirilecektir.

8. Hazırsınız

Windows 7 Kurtarma Diski oluşturma aracını kullanmayı artık öğrendiniz. Artık Windows 7′niz başlamadığında bu diski kullanarakSistem Geri Yükleme‘yi kullanabilir ve sisteminizi belirli bir tarihe geri yüklemeyi deneyebilir veya Başlangıç Onarma ile Windows 7′nizi otomatik olarak onarmayı deneyebilirsiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x