Üye Kayıt Üye Giriş

Daha iyi bir PC kullanıcısı olmanın 8 yolu


Daha iyi bir PC kullanıcısı olmanın 8 yolu

PC’nizin yavaşlığından şikayet ediyorsunuz. Peki ama siz ne kadar iyi bir PC kullanıcısısınız?

Bilgisayarınız aslında sizin onu beklediğinizden çok daha uzunsüre sizi bekliyor. Bu yazımızda bilgisayarınızın başındayken sizi en çok yavaşlatan şey olan “siz“ içinbazı ipuçlarını paylaşmak istiyoruz. Bu ipuçları sayesinde daha iyi bir bilgisayar kullanıcısı olabilir,önemli miktarda zaman kazanabilirsiniz.

1. Favori uygulamalarınıza kısayol tuşu atayın: Bir uygulamaya kısayol tuşu atayarak onu hemen çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için bir uygulamaya sağ tıklayın, Özellikler’e tıklayın ve Kısayol sekmesine tıklayın. Burada CTRL+ALT+[bir harf veya rakam] şeklinde bir klavye kısayolu oluşturun.

2. Sıkça yazdığınız metinleri makrolarla yapıştırın: Sıkça yazdığınız metinleri tuşlara atamanıza yardımcı olacak birçok yazılım var. Bu konuda tamamen ücretsiz ve kullanımı kolay olan Quick Paste‘i size önerebiliriz

3. Bir parola yöneticisi kullanın:Farklı hizmetler ve web siteleri içinçok sayıda kullanıcı adı ve parola kombinasyonunu hatırlamak sıkıcı olabilir. Bu durumda en hızlı ve en güvenli yol, parolalarınızın KeePassgibi bir parola yöneticisi tarafından girilmesini sağlamaktır.

4. Birkaç pencereyi aynı anda görebilmek için çift monitör kullanın

Birçoğumuz, çalışırken birden fazla pencereyi açık tutmaya ihtiyaç duyabiliyor. Zamandan kazanmak için Windows+Sol tuşuna basarak bir pencereyi sol tarafa, Windows+Sağ tuşuna basarak diğer pencereyi sağ tarafa yaslayabilirsiniz. Sisteminize ikinci bir monitör ekleyerek çalışma alanınızı büyütmeniz de işlerinizi daha kolay yapabilmenizi sağlayacaktır.

5. Daha hızlı yazın: Klavyenize bakmadan 10 parmağınızla yazamıyorsanız, yazı yazmanızı geliştirebilecek birçok web sitesi bulunuyor. Bunlardan biri olan TypingWeb, size iyi ve ücretsiz yazı yazma dersleri veriyor.

6. Başlat Menüsünün arama kutucuğu ile aradığınızı daha çabuk bulun: Bir programı veya dosyayı bulmanız gerektiğinde klasörler arasında dolaşmanıza veya bir Windows Gezgini penceresi açmanıza gerek yok. Başlat Menüsünü açın ve “Programları ve dosyaları ara” kutucuğuna yazmaya başlayın, yeter.

7. Sayfa başına Google/Bing sonuçlarını artırın: Google veya Bing’de arama yaptığınızda varsayılan olarak ilk 10 sonucu görürsünüz. İstediğiniz sonuç ilk sayfada yoksa, tek tek sonraki sayfalara bakmanız gerekir. Ancak bir sayfada gösterilen sonuç sayısını artırarak zamandan kazanmanız mümkün. Google’daki arama sonucu sayısını değiştirmek için ekranın sağ üst tarafındaki menüyü açın ve AramaAyarları’na gidin. Anında Tahmin özelliğini kapatın ve sayfa başına gösterilecek sonuç sayısını 50 veya 100 olarak ayarlayın.

Bing’deki sonuç sayısını değiştirmek için sağ üstteki Tercihler bağlantısına tıklayın ve ardından sol sütundaki Web simgesini tıklayın. Sonuçlar açılır listesinden 50′yi seçin.

8. Görev çubuğunuz, simgeleri birleştirmesin: Windows 7, varsayılan olarak aynı programa ait pencereleri aynı görev çubuğu simgesi üzerinde birleştiriyor. Bu, görev çubuğunuzu derli toplu bir hale getiriyor gibi olsa da, pencereler arasında geçiş yapmak için artıkzaman harcamanız gerekiyor.

Windows 7′nin program pencerelerini tek bir görev çubuğu simgesinde birleştirmesine engel olmak için aşağıdaki adımları izleyin:

- Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

- Görev yöneticisi sekmesine tıklayın.

- Görev çubuğu düğmeleri bölümünden “hiçbir zaman birleştirme” seçeneğini seçin.

- Tamam’a tıklayın.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x