Üye Kayıt Üye Giriş

Windows 7′de gizli kalan 7 araç


Windows 7′de gizli kalan 7 araç


Sıkı bir Windows hayranı iseniz, bu yazımızda size tanıtacağımız özellikleri zaten biliyor olma ihtimaliniz yüksek. Ancak Windows 7‘yi sadece düzenli olarak kullanıyorsanız, bu araçların Windows 7′ye dahil bulunduğuna şaşırabilirsiniz. İşte Windows 7′deki 7 gizli araç:

Ekran alıntısı aracı 

Birçok üçüncü parti ekran görüntüsü alma aracı bulmanız mümkün. Ancak Windows içinde de böyle bir araç olduğunu biliyor muydunuz? Başlat menüsünü açın ve “ekran alıntısı” yazın. Arama sonuçlarından “Ekran Alıntısı Aracı”na tıklayarak programı çalıştırın. Araç 4 tür ekran görüntüsü almanıza izin veriyor: tam ekran, pencere, dikdörtgen ve serbest biçim. Araç, basit bir resimd üzenleyicisine de sahip.

Yapışkan notlar

Başlat menüsüne “Yapışkan” yazarak bulabileceğiniz Yapışkan notlar ile masaüstünüzde hatırlatıcı notlar oluşturabilirsiniz.

Büyüteç

Ekrandaki yazı tipleri size çok küçük geliyorsa, Windows 7 ile beraber gelen Büyüteç aracını kullanabilirsiniz. Araç,yakınlaştırma miktarını ve renkleri değiştirmenize izin veriyor.

Ses kaydedicisi

Fazlasıyla basit olan buaraç ile kayıt düğmesine basarak basit WMA sesleri kaydedebilirsiniz. “Kaydı durdur” düğmesine bastığınızda ekrana gelen kayıt diyaloğu, kaydınızı WMA biçiminde saklamanıza izin veriyor.

Uzaktan yardım

Genellikle uzaktaki bir kişiye bilgisayar konusunda yardım etmeniz mi gerekiyor? Veya yardıma ihtiyacı olan siz misiniz? bunu oldukça iyi yapan programlar var, ancak Windows 7′de bu tür entegre bir çözüm bulunuyor. Başlat menüsünde arama kutusuna “Uzaktan” yazın ve sonuçlar arasından “Windows Uzaktan Yardım“ı seçin.

Zararlı yazılım kaldırma aracı

Diğerlerine göre daha çok tanınan bu araç, diğer anti virüslere iyi bir ek güvenlik sağlayabilir. Anti virüsünüz şüphelendiğiniz sisteminizde hiçbir zararlı bulamadıysa veya bir anti virüs yazılımı yüklemediyseniz, Windows’un kendi zararlı yazılım kaldırma aracını kullanabilirsiniz. Başlat menüsü arama çubuğuna mrt yazarak aracı bulabilirsiniz.

Bu aracın kısıtlı bir zararlı yazılım listesine sahip olduğunu ve bir anti virüs yerine geçmeyeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Disk imaj yazıcısı

Yazmanız gereken ISO dosyaları varsa ve herhangi bir DVD yazma programı yüklü değilse, dosyaya çift tıkladığınızda Windows Disk Görüntüsü Yazıcı açılacaktır. Bu basit araç ile disk imaj dosyasını yazabilirsiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER