Üye Kayıt Üye Giriş

Microsoft Bedavası : Sysinternals araçlarını web’den kullanın


Microsoft Bedavası : Sysinternals araçlarını web’den kullanın

 

Microsoft pek ücretsiz araçlar sunmaz. Sanırım bunlar istisnalardan. Hepside gayet yararlı araçlar. Microsoft’un Windows için bedava sunduğu bu araçları kurmadan, doğrudan Web üzerinden çalıştırma şansına sahipsiniz.

Windows‘da ince ayar yapmak için profesyonel araçlar arıyorsanız, uzaklara bakmanıza hiç gerek yok. Microsoft tarafından sunulan ücretsiz Sysinternals araçları, Windows’un en derin köşelerine kadar ulaşıyor ve kişiselleştirmeye izin veriyor. Üstelik bu araçları bilgisayarınıza yüklemenize bile gerek yok, sadece indirip çalıştırmanız yeterli.

Sysinternals araçlarını kendi bilgisayarınızda sıkça kullanıyorsanız, bu paketi indirip PC’nize kurmanız gerekiyor. Ancak onu zaman zaman kullanıyorsanız ve farklı PC’lerde de kullanmanız gerekiyorsa, sizin için çok şık bir çözüm var: Sysinternals araçlarını direkt olarak komut satırından (veya Win+R penceresinden) çalıştırmak. Microsoft, Sysinternals araçlarını live.sysinternals.com adresinden kulanıma sunduğu için, bu adresi kullanarak örneğin Autoruns, Process Explorer ve RootkitRevealer gibi araçları direkt olarak çalıştırabilirsiniz.

Komut satırı araçlarını komut satırından çalıştırmalısınız

Grafiksel arayüze sahip uygulamaları komut satırından yazacağınız
\\live.sysinternals.com\tools\autoruns.exe gibi bir komutla çalıştırabilirsiniz (sondaki autoruns.exe’yi çalıştırmak istediğiniz komutun adıyla değiştirerek). Bu uygulamaları bir Internet Explorer penceresinden veya Windows Gezgini‘nden de adres çubuğuna aynı satırı girerek çalıştırabilirsiniz.

Ancak çalıştırmak istediğiniz araç, sadece komut satırına yönelikse, onu IE’den çalıştırmanız mümkün olmuyor. Komut satırı araçlarını kullanabilmek için öncelikle bir Komut satırı penceresi açmalı, ardından komutu girmelisiniz.

Dilerseniz live.sysinternals.com adresine giderek tüm uygulamaları bir arada görebilirsiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x