Üye Kayıt Üye Giriş

Windows 8 İçerisinden Eski İşletim Sistemi Dosyalarının Temizlenmesi


Windows 8 İçerisinden Eski İşletim Sistemi Dosyalarının Temizlenmesi


Windows 8′inizi temiz bir kurulum haline geri döndürmek için Refresh PC görevini kullandıysanız sabit diskinizde Windows.old isimli bir klasör oluştuğunu görebilirsiniz. Bu klasör sizin eski işletim sisteminizin ta kendisidir. İşletim sistemi klasörleri olması itibariyle ise kapladığı alana göz attığımızda tabii ki nispeten yüksek bir boyut olduğunu göreceğiz.


windows-8-icerisinden-eski-isletim-sistemi-1

Resim – 1

Bu alan tamamen işletim sisteminin ne kadar uzun süredir kullanıldığına ne kadar güncelleştirme yapıldığı vb gibi farklı kriterlere göre değişiklik gösterecek ise de minimum 5 gigabyte seviyesinde bir alandan bahsetmek mümkündür.


windows-8-icerisinden-eski-isletim-sistemi-2


Resim -2

Bu dosyalar read-only oldukları için ve bir kısmı ise sistem tarafından korunmakta olan dosyalar olduklarından klasör seviyesinde silme işlemi gerçekleştirmek mümkün olmayacaktır. Ancak bu klasör ve içeriğini sabit diskimizden tamamen temizlemek için Disk temizleme aracını kullanmamız gerekmektedir. Bu araca C: sürücüsü özelliklerinde yer alan “Disk Cleanup” butonu ile ulaşmak mümkündür.

windows-8-icerisinden-eski-isletim-sistemi-3


Resim – 3

Disk temizleme aracı açıldığında geçici internet dosyaları, indirilen program dosyaları gibi çeşitli kategorilerde dosyaların seçilebileceği bir arayüz karşımıza gelecektir. Standart başlatılma ile burada sistem dosyalarının temizlenmesi mümkün olmayacaktır. Sistem dosyalarının temizlenmesi için sol alt köşede yer alan “Clean Up System Files” butonuna tıklanmalı ve arayüzün yenilenmesi beklenmelidir.


windows-8-icerisinden-eski-isletim-sistemi-4

Resim – 4

Bu işlemin ardından silinebilecek olan klasörler içerisinde “Previous Windows Installations” yani eski windows yüklemeleri de listelenecek ve seçilebilir durumda olacaktır.


windows-8-icerisinden-eski-isletim-sistemi-5


Resim – 5

Gerekli seçimler yapıldıktan sonra “Ok” butonuna tıklandığında sözü geçen dosyaların temizlenmesi konusunda onay istenecektir.


windows-8-icerisinden-eski-isletim-sistemi-6


Resim – 6

Onay verildikten sonra ise disk temizlenecek ve seçilmiş olan dosyalar artık yer kaplamayacaktır.
 

windows-8-icerisinden-eski-isletim-sistemi-7

Resim – 7

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER