Üye Kayıt Üye Giriş

Windows : Fareyi Verimli Kullanmak


Windows : Fareyi Verimli Kullanmak
 


Grafiksel arabirime sahip işletim sistemleri karşımıza çıktığından bu yana en büyük yardımcımız kuşkusuz fareler. Öğeleri seçmek, taşımak, çift tıklayarak çalıştırmak, fareler sayesinde oldukça kolay hale geliyor. Farenizin işlevlerini daha da geliştirmek, Windows’u kullanırken ondan daha çok faydalanmak bizlerin elinde olan bir şey. Sağ tıklama, sol tıklama, tuşlarla beraber tıklama vb. kullanabileceğiniz bazı işlevler şunlar:

CTRL + Sol tıklama: CTRL tuşunu basılı tutarak birden fazla öğeyi aynı anda seçebilirsiniz. Bu sayede belirli bir grup dosyayı seçerek rahatça kesebilir/taşıyabilirsiniz.

SHIFT + Sol tıklama: SHIFT tuşunu basılı tutarak belirli bir aralıktaki tüm dosyaları aynı anda seçebilirsiniz. SHIFT’te tutarken bir dosyaya tıklayıp, ardından yine SHIFT’te tutarken başka bir dosyaya tıkladığınızda, bu iki dosya arasındaki tüm dosyalar da seçilecektir.

SHIFT + Sol tıklama: Bu kısayolu metinlerde de kullanabilirsiniz. MS Word, Chrome, Firefox veya Not Defteri’nde SHIFT + tıklama yoluyla iki seçiminizin arasında kalan tüm metni seçebilirsiniz.

CTRL + sürükleme: Bir veya birden fazla dosyayı seçtiğinizde, sürüklerken CTRL tuşunu basılı tutarak dosyaları yeni konuma kopyalayabilirsiniz.

SHIFT + sürükleme: Bir veya birden fazla dosyayı seçtiğinizde, SHIFT tuşunu basılı tuttuğunuzda Windows, bu dosyaları yeni konuma taşıyacaktır.

CTRL + fare çarkı: Farenizin bir çarkı varsa, sayfaları kaydırırken CTRL tuşunu basılı tutarak onlara yakınlaşabilir ve uzaklaşabilirsiniz. Bu sayede metinlerini okumakta zorlandığınız web sitelerini yakınlaştırabilir veya Windows Gezgini’nde simgeleri büyütebilirsiniz.

Bunlarda fare kullanımı geliştirmek için faydalanabileceğiniz bir kaç program :

Volumouse

Ses ayarlarınızı sıkça değiştirmeniz gerekiyorsa, her seferinde ekranın sağ alt tarafındaki ses simgesine tıklamak size zor gelebilir. Laptop’larda ve bazı klavyelerde bu ayarı hızla yapmanızı sağlayan düğmeler var, ancak farenizle ses ayarlarına hızla erişmek istiyorsanız Volumouse size göre.

Volumouse sayesinde sadece farenizin çarkını döndürerek ses ayarınızı değiştirebilirsiniz. Programın ayarlarını değiştirerek çarkın ne zaman sesi ayarlayabileceğini de seçmeniz mümkün.

AlwaysMouseWheel

Normal şartlarda fare çarkını bir pencere üzerinde kullanabilmeniz için, o pencerenin etkin, seçili pencere olması gerekir. Ancak AlwaysMouseWheel ile buna gerek yok: Fare çarkını döndürdüğünüzde pencereyi seçmemiş olsanız bile, kaydırabilmeniz için fare okunun pencerenin üzerinde olması yeterli.

Ücretsiz olarak sunulan AlwaysMouseWheel’i yüklemenize gerek yok; taşınabilir olduğundan indirip, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

StrokeIt

StrokeIt’in sunduğu fare hareketleri sayesinde Windows deneyiminizi geliştirmeniz mümkün. Araç sayesinde belirli fare hareketlerini belirli komutlara atayabilirsiniz. Bu sayede farenizle bu belirli hareketi her yaptığınızda, ilgili komut çalıştırılacaktır.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x