Üye Kayıt Üye Giriş

MAC’te Windows Uygulamalarını Açın


MAC’te Windows Uygulamalarını Açın


Windows mu Mac mi? Bu soru her bilgisayar kullanıcısının kendine göre cevap vereceği bir soru aslında. Her iki platformun da kendine göre üstün yanları elbette bulunuyor. Ama birbirlerinden farklı uygulamalar kullanıyorlar. MAC ortamındaki programı Windows üzerinde yada Windows üzerindeki yazılımı MAC ortamında kullanmak mümkün olmuyor. Sizlerde Windows’taki zengin uygulama desteğinden, Mac bilgisayarınızda da faydalanmak istiyorsanız yazıyı okuyun.

Wine – Wine is Not Emulator

Wine, hem Linux hem de Mac OS’ta Windows uygulamalarını çalıştırmaya yarayan bir uygulama. Emülatör olarak anılsa da Wine’ın adı ve sloganı bunun tersini söylüyor.

Wine neden emülatör değil?

Windows yazılımlarının çalıştırılması için gerekli kitaplıkların işletim sistemi içerisinde çağrılması gerekir. Mac OS bu kitaplıklara sahip olmadığı için, gerekli dosyaları çağıramıyoruz.

Windows’un kitaplıkları tersine mühendislik yöntemleriyle ve MSDN kaynaklarıyla hangi komutun hangi işleci bulup çalıştırdığı tek tek incelenmiş ve buna göre wrapper denilen bir işleç çağırma kitaplığı oluşturulmuştur.

Wine üzerinde bir uygulama, Windows’tan daha iyi performans verebileceği gibi, uygulamanın hiç çalışmama ihtimali de bulunuyor.

Yüklemeniz gerekenler

Wine üzerinden uygulamaları çalıştırmanız için, X11 adlı bir yazılımın MACtabanlı bilgisayarınızda kurulu olması gerekiyor. XQuartz diye de adlandırılan program yaklaşık 70 MB büyüklüğünde. XQuartz diye adlandırılan uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Ondan sonra yaklaşık 500 MB büyüklüğündeki Wine for Darwin uygulamasını indirmemiz gerekiyor. O uygulamaya da buradan erişebilirsiniz.

Wine’ı indirip açtıktan sonra, üst kısımdan Run’a gelip, bilgisayarımızda duran .exe dosyasını göstermemiz yeterli. Bir kurulum dosyasını, sanal C diskimize kurup, yazılımı Program Files’tan çalıştırabiliyoruz. Tıpkı Windows’taki gibi. Ama tek şartımız Wine programına .exe dosyalarını göstermek.

Tabi daha farklı Wine sürümleri de indirilebilir durumda. Ayrıca WineSkinile pek çok emülatör ile paketlenmiş uygulamayı da doğrudan indirip Mactabanlı cihazınızda kullanabilirsiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x