Üye Kayıt Üye Giriş

Windows 8 : 10 Gizli Özellik


Windows 8 : 10 Gizli Özellik


Yeni giriş ekranı, hızlı açılış, uygulama mağazası ve fazlası… Artık Windows 8‘deki yenilikleri az çok biliyorsunuz. Peki ya sesi pek çıkmayan, ancak işinizi kolaylaştıracak diğer pratik yeniliklerden haberdar mısınız? İşte atlamış olabileceğiniz 10 gizli Windows 8 özelliği.

1. Çoklu monitörlerden daha fazlasını alın: Birden çok monitörünüz varsa görev çubuğunuzun diğer monitörünüze uzadığını fark etmişsinizdir. Ancak dahası da var. Win+PageUp klavye kısayolunu kullanarak şu anki uygulamayı soldaki monitöre, Win+PageDown ile sağdaki monitöre taşıyabilirsiniz.

2. Sıçrama listelerindeki son belgeleri gizleyin: Windows 8′de sıçralama listeleri üzerinde daha çok denetime sahipsiniz. Tercihlere ulaşmak için görev çubuğuna sağ tıklayın, Özellikler’e tıklayın ve Sıçrama Listeleri sekmesine tıklayın.

3. Giriş ekranındaki satır sayısını düzenleyin: Giriş ekranında gösterilen satır sayısını azaltmak istiyorsanız (örneğin duvar kağıdınızın daha iyi görünmesi için), küçük bir kayıt defteri ayarlaması yapmanız yeterli. Regedit’i çalıştırın ve HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell\Grid anahtarına gidin. Layout_MaximumRowCount değerini bulun, yoksa bu isimde bir DWORD (32-bit) değeri oluşturun. Yeni değere çift tıklayın ve giriş ekranında gösterilmesini istediğiniz satır sayısını girin (3 gibi). Bu ince ayarla küçük monitörlerde daha çok döşeme göstermenizin mümkün olmadığını söyleyelim.

4. Daha hızlı ekran görüntüsü alın: Windows 8′de ekran görüntüsü almak için Print Screen’e basıp, bir görsel düzenleyici yazılım açıp, yapıştırıp kaydetmenize gerek yok. Win+Print Screen (veya tablette Win+Ses kısma tuşu) klavye kısayolunu kullanarak ekran görüntüsünü Resimler klasörüne PNG biçiminde kaydedebilirsiniz.

5. Giriş ekranında uygulama grupları oluşturun: Giriş ekranında bazı uygulamaların farklı gruplara sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Uygulamaların döşemesini boş bir alana sürükleyerek kendiniz de yeni bir grup oluşturabilirsiniz. Bir gruba isim vermek için sağ alttaki küçük düğmeye tıklayıp gruba sağ tıklayın.

6. Windows Gezgini’nde simgeleri özelleştirin: Windows 8′de oluşturduğunuz yeni kitaplıklar için istediğiniz simgeyi seçebilirsiniz. Kitaplığa sağ tıklayın, Özellikler’e gidin. Simgeyi alttaki düğme yardımıyla seçebilirsiniz.

7. Giriş ekranı animasyonunu açın: Windows 8′i ilk açtığınızda giriş ekranınızın gösterişli bir animasyonla ekrana geldiğini fark etmiş miydiniz? Bu animasyon giriş ekranını bir daha açtığınızda daha basit bir animasyonla değiştiriliyor. Ancak ilk animasyonu varsayılan hale getirmeniz mümkün. Kayıt defterindeHKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell\Grid altında Launcher_SessionLoginAnimation_OnShow adında bir DWORD değeri oluşturun ve değerini 1 olarak ayarlayın. Hepsi bu kadar, giriş ekranınızdaki animasyon etkin hale gelecektir.

8. Gizli “Aero Lite”ı etkinleştirin: Windows 8′in test yapılarında “Aero Lite” adında Aero’nun saydamlık özelliklerinin bazılarını alan bir tema vardı. Windows 8′de bu tema görünmüyor, ancak onu Themes klasöründe bulmanız mümkün. Buradaki birkaç küçük ince ayarla onu Kişiselleştirme penceresinde tekrar görünür hale getirebilirsiniz.

9. Arama çubuğundaki uygulamaları özelleştirin: Giriş ekranında arama yaptığınızda arama çubuğu altında bir uygulama listesi göreceksiniz. Bunların bir tanesine tıklayarak aynı terimi belirli bir uygulama içinde aratabilirsiniz. Peki bu listeyi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Charms çubuğunu açın (Win+C), Ayarlar’a tıklayın ve PC Ayarlarını Değiştir‘e tıklayın. Sol taraftan Arama’ya tıklayın ve bu menüde görmek istemediğiniz uygulamaları kapatın.

10. Otomatik bakım yapın: Windows 8, yazılım güncellemeleri, güvenlik taraması gibi bakım işlemlerini hergün çalıştıran yeni bir özelliğe sahip. Varsayılan olarak gece 3:00′de veya PC’niz boştayken çalıştırılan bu testlerin saatini Eylem Merkezi‘nden değiştirebilirsiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x