Üye Kayıt Üye Giriş

Windows – Linux Bir Arada


Windows – Linux Bir Arada


Farklı işletim sistemini kullanmak isteyenlerin en büyük korkusu alıştığım işletim sisteminin silinecek olmasıdır. Doğal olarak insanlar alışkanlıklarından kolay vazgeçemiyor. Kişisel bilgisayarlar için elbette Windows vazgeçilmez işletim sistemi ama Linux öyle yabana atılamayacak bir rakip olarak karşısında yer alıyor. Sizde Linux denemek niyetindesiniz ama Windows işletim sisteminin de zarar görmesini istemiyorsanız bahsedeceğimiz 5 farklı yöntemle bunu başarabilirsiniz. Windows zarar görmeden en az risk ile Linux denemek amacı ile kurabilirsiniz.

Live CD/DVD yöntemi

Neredeyse tüm Linux sürümlerini bir Live CD olarak çalıştırmanız mümkün. Bunun anlamı, herhangi bir yükleme yapmadan tüm işletim sistemini deneyebileceğiniz. Live CD’ler, gerçek bir kurulum kadar hızlı çalışmayabilir ancak sisteminizde kurulu olan işletim sistemini etkilemezler.

Denemek istediğiniz dağıtımın ISO dosyasını indirip onu diske yazmanız yeterli. Windows Vista, 7 ve 8′de ISO dosyasına sağ tıklayıp “Disk görüntüsünü yaz” seçeneğine tıklamanız yeterli. Windows XP kullanıcıları ise benzer işlev sunan
ISO Recorder‘ı kullanabilirler.

USB çubuğu yöntemi

CD sürücüsüne sahip olmayan PC’lerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak bir USB sürücüsüne sahipseniz, Linux’u başlatabilir ve yükleyebilirsiniz. Bu tür USB diskleri oluşturmak için örneğin sizi adım adım yönlendiren
 Linux Live USB Creator gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

Windows yükleyicisi yöntemi

PC’nize Linux yüklemek istiyor, ancak disk bölümlemeyle uğraşmak istemiyorsunuz.
 Wubi adındaki yazılım sayesinde Ubuntu’yu Windows içerisinden yükleyebilirsiniz. Burada yükleyeceğiniz Ubuntu, bir sanal makine değil tam anlamıyla boot edebileceğiniz bir sistem. Aracın Windows 8 logolu yeni PC’lerde çalışmadığı uyarısını verelim.

Sanal makine yöntemi

Sanal makineler, bundan önceki yöntemlere göre biraz daha zahmetli olsa da PC’nizi yeniden başlatmaya gerek kalmadan Linux’u denemek için harika bir yol sunuyor. Sanal makineler birincil sürücünüzü etkilemediğinden herhangi bir risk de içermezler.

Çevrimiçi demolar

Hiç uğraşmadan hemen Linux’u denemek isterseniz, Ubuntu’nun web tarayıcısı içerisinde çalışan
demosunu deneyebilirsiniz. Demoda birçok uygulama çalışmasa da, Ubuntu’nun nasıl bir deneyim sunduğu hakkında fikir edinebilirsiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x