Üye Kayıt Üye Giriş

Klavye Kısayolları Hayatı Kolaylaştırır


Klavye Kısayolları Hayatı Kolaylaştırır


Fare bilgisayar kullanırken gerçek anlamda kolaylıktır ama bazen fareye uzanmadan klavyeden bir şeyleri gerçekleştirebilmek ciddi hız kazanmanızı sağlayacaktır. İşte bu kısayollardan bazıları yazımızda yer alıyor.


Klavyenizi yazı yazmak ve oyun oynamak dışında pek kullanmıyor olabilirsiniz. Ancak onunla o kadar çok şey yapmanız mümkün ki. Metin düzenlemeden e-postalarınız arasında dolaşmaya size zaman kazandıracak, hatırlamaya değer 9 klavye ipucunu sizler için derledik.

1. Daha fazlasını yapabilirsiniz

Bu kadarı sizin için yeterli değilse, AutoHotkey adındaki araç sayesinde herhangi bir görevi klavye kısayollarına bağlayabilirsiniz. Araç, sahip olduğu çok basit kod dili sayesinde tuşların yerini değiştirmekten basit görevleri yerine getirmeye her şeyi yapabiliyor.

2. Fareyi yönetebilirsiniz


Fareyi kullanmanız ve bir şeylere tıklamanız gerekiyorsa, ancak fareniz yoksa (veya pili bittiyse) ne yapabilirsiniz?

Klavyenizi kullanarak fare okunu yönetmeniz mümkün. Bunun için Denetim Masası‘ndaki Erişim Kolaylığı Merkezi altından Fare Tuşları’nı etkinleştirmeniz gerekiyor.

3. Menülere erişebilirsiniz


Windows’ta herhangi bir uygulamada Alt tuşuna basıp menüdeki alt çizgili harfe basarak istediğiniz menüyü açabilirsiniz.

4. E-postalarınız arasında dolaşabilirsiniz


Gmail’in klavye kısayollarını (veya herhangi bir e-posta istemcisinin kısayollarını) kullanarak e-postalarınızı okuma işini çok daha hızlı bir hale getirebilirsiniz. Örneğin sonraki iletiye geçmek için n’ye, önceki ileti için p’ye, yeni e-posta yazmak için c’ye basabilirsiniz. Tam liste için Gmail’deki Ayarlar altındaki Klavye Kısayolları bölümüne göz atın.

5. Pencereler arasında geçiş yapabilirsiniz


Alt+Tab ile açık pencereler arasında hızla geçiş yapabilirsiniz. Web tarayıcı sekmeleri arasında geçiş yapmak için ise Ctrl+Tab‘a basmanız yeterli. Bir pencereyi kapatmak için Ctrl+W kısayolunu, programı tamamen kapatmak için Alt+F4 kısayolunu kullanın. Win+Yukarı/Aşağı tuşları ile pencereleri büyütüp küçültebilirsiniz.

6. İnternette dolaşabilirsiniz


Web tarayıcınız, tahmin ettiğinizden çok kısayolla geliyor. Örneğin Ctrl+L ile adres çubuğunu seçebilir, Backspace ile önceki sayfaya, Shift+Backspace ile sonraki sayfaya geçiş yapabilir, Ctrl+F ile sayfa içinde arama yapabilir, Ctrl+Enter ile bağlantıları yeni sayfada açabilirsiniz.

7. Bilgisayarınızı kapatın, yeniden başlatın, kilitleyin


Ctrl+Alt+Del’e bastıktan sonra güç düğmesine basarak bilgisayarınızı hızla kapatabilir veya yeniden başlatabilirsiniz. Win+L kısayolu ile sisteminizi hızla kilitleyebilirsiniz.

8. Hızla metin seçebilir ve düzenleyebilirsiniz


Herhangi bir metin düzenleyicisinde çalışırken geri dönüp bir metni seçmeniz, silmeniz veya taşımanız gerektiğinde, bu işi klavyeyle çok daha hızlı yapabilirsiniz. Shift+Ctrl+Yukarı/Aşağı kısayolunu kullanarak paragrafları seçebilir, End ile fareyi şu anki satırın sonuna taşıyabilirsiniz.

9. Uygulamaları ve kısayolları çalıştırabilirsiniz


Windows tuşuna basıp, çalıştırmak istediğiniz programın ismini yazmaya başlamanız yeterli. Görev çubuğundaki programları çalıştırmak için Win+1′den Win+9′a kadarki klavye kısayollarını kullanabilirsiniz. Örneğin Win+2, görev çubuğundaki ikinci programı açacaktır.

Herhangi bir kısayolun özelliklerinden ona bir klavye kısayolu atayabilir, bu kısayolu istediğiniz herhangi bir zamanda kullanabilirsiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x