Üye Kayıt Üye Giriş

Windows XP Desteğinin Bitmesi Nasıl Etki Yapacak?


Windows XP Desteğinin Bitmesi Nasıl Etki Yapacak?


Microsoft, Windows XP için olan desteğini Nisan ayından itibaren çekecek. Bu durumdan kullanıcılar ne şekilde etkilenecek?

Windows XP, belkide Microsoft firmasının en başarılı işletim sistemi olarak görülebilir. İlk 3 yılında bile 400 milyon adet satış adetine ulaşan bu işletim sistemi Nisan ayından itibaren Microsoft tarafından emekliye sevk ediliyor. Yeni çıkan birçok Microsoft işletim sistemine rağmen 12 yaşına giren XP, 10 yıl boyunca da zirvede yer almıştı. Ama Microsoft Nisan ayından itibaren desteği tamamen çekecek. O zaman XP kullananlar ne yapacak? Nisan 2014′ten sonra bu kullanıcılar neler yaşayabilir?
Size etkileri

Windows XP’niz destek süresinin bitmesinden sonra normal olarak çalışmaya devam edecek. Ancak bazı üçüncü parti programların Windows XP’yi artık desteklemediğini göreceksiniz ve bu durum, giderek daha fazla programa yayılacak. Örneğin Google, 2015′ten sonra Windows XP’de Chrome’u desteklemeyecek.

Nisan 2014′ten sonra Windows XP’yi genel amaçlı kullanmanız için hiçbir engel yok, ancak sunulan yazılımlar konusunda geride kaldığınızı hissedeceksiniz.
Güvenlik endişeleri

Nisan’dan sonra Windows XP’de yeni güvenlik açıklarının ortaya çıkacağına neredeyse kesin gözle bakabilirsiniz. Microsoft, yeni işletim sistemleri için bu açıkları kapatacak yamalar sunacak, ancak Windows XP tamamen korunmasız kalacak.
Peki ya geri kalan kullanıcılar?

Windows XP kullanan, yeni işletim sistemlerine geçiş yapamamış bankaların, finans, güvenlik ve sağlık kuruluşlarının sayısı oldukça fazla. Örneğin ATM cihazlarının yüzde 75′i hala Windows XP kullanıyor.

Küçük çaplı şirketler, destek süresinden önce Windows XP’den yükseltmekten başka çare bulamayacaklar. XP’yi çeşitli nedenlerle bırakamayanlar ise Microsoft’un pek de ucuz olmayan “özel destek” paketlerinden yararlanarak XP yamalarını almaya devam edecekler.

Bunun dışında Windows XP kullanan şirketler, güvenlik standartları konusunda her türlü sıkıntıyla karşılaşabilecekler. Kredi kartınızı kullandığınız ATM cihazının artık güvenlik yaması almayan bir makine olduğunu düşünün. Buna karşın kredi kartıyla alışveriş yaptığınız her web sitesi, SSL şifrelemesini kullanıyor ve güvenlik açıklarına karşı sıkça test ediliyor.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x