Üye Kayıt Üye Giriş

Eski İşletim Sistemlerini Tarayıcınızda Deneyin


Eski İşletim Sistemlerini Tarayıcınızda DeneyinWindows 95, XP, MacOS gibi pek çok işletim sistemini kullanan vardır. Bu işletim sistemlerinin sadece adını duyup hiç görmeyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Tarayıcıdan bu işletim sistemlerini denemek ister misiniz?
 


eski-isletim-sistemlerini-tarayicinizda-deneyin


Aslında işin sırrı bir Emülatör kurulmasında sayılabilir.

30 yıl öncesinin Mac OS işletim sistemini veya henüz eskimiş kabul edilmese de Windows XP’yi özleyenler, yıllar öncesinde kalan efsane işletim sistemlerini denemek isteyenler… Bunu yapabilmeniz için artık sadece bir internet bağlantısına sahip olmanız yeterli!

Bir emulatör sitesi üzerinde çalışan bu işletim sistemlerini, doğrudan tarayıcınız üzerinden çalıştırabiliyorsunuz ve o eski günleri anma fırsatı bulabiliyorsunuz. Elbette yaşınız eski sistemlere yetişmiyor olabilir ama bilgisayar teknolojisinin nereden nereye geldiğini görmek için bile bu emulatorleri kullanabilirsiniz.

Windows 1‘i merak ederseniz, http://jsmachines.net/configs/pc/machines/5160/cga/256kb/win101/ adresinden ulaşabilirsiniz

Mac OS System 7‘yi merak ederseniz, emulatoru http://jamesfriend.com.au/pce-js/pce-js-apps/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Ünlü Windows 3.1‘i http://www.michaelv.org/ adresinde bulabilirsiniz ama site sahibinin hosting şirketindeki kullanım kotası sık sık doluyor. Şansınız varsa emulatore ulaşabilirsiniz.

Mac OS 8.6 : http://www.virtualdesktop.org/complete/os8/index.html

Windows 95 : http://www.temulator.com/flash/controlBig.php?varos=xpeng

…Ve diğer işletim sistemlerinin emulatorlerini de VirtualDesktop.org adresinde bulabilirsiniz.
 

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x