Üye Kayıt Üye Giriş

Windows XP’den Yükseltme Adımları


Windows XP’den Yükseltme Adımları

Bilgisayarınızda hala Windows XP kullanıyorsanız, onu bırakmanın zamanı geldi çattı. İşletim sistemi o kadar eskidi ki Microsoft, ondan uzatılmış desteğini bir ay içinde çekmek üzere.

Güvende kalmak için daha yeni bir işletim sistemine geçmek, izleyebileceğiniz en iyi yöntem. Mutlaka XP’de kalacaksanız, bunun için de yapabilecekleriniz var; ancak geçiş sizin için mümkünse bunu yapın ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin.

Neden Windows XP’yi bırakmalısınız?


Windows XP çıkalı 10 yıldan fazla zaman geçti. Bu sırada Windows işletim sistemi birçok kez yenilendi. Eski sürümleri devamlı olarak desteklemek ise Microsoft’un çabalarına değecek bir iş değil. Firma, Windows XP’ye destek vermeyi bırakarak kaynaklarını özgür bırakacak. Ancak bu durum, XP’yi kullanmaya devam etmeniz halinde sizi olumsuz etkileyecek.

Windows XP’nin desteklenmeyecek olması, yeni güvenlik yamalarının yayınlanmaması, saldırılara karşı açık hale gelmeniz anlamını taşıyor. Güvenliğinizi antivirüslerle sağlamanız, bir yere kadar mümkün.

Sorunu kökünden çözmenin tek yolu, başka bir işletim sistemine yükseltmek. Bu işletim sistemi, kişisel tercihlerinize göre Windows 7, Windows 8.1 ve Linux olabilir.

Bir işletim sistemi seçin

En çok desteklenen Windows işletim sistemi olarak Windows 8.1′e yükseltmenizi tavsiye ediyoruz. En son işlevlere ve güvenlik özelliklerine Windows 8.1′le ulaşmanız mümkün. Windows 8.1′de Windows 7′ye göre performans iyileştirmeleri dahil, bir çok geliştirme de var.

Metro arayüzünü sevmiyorsanız ve Windows XP’ye daha çok benzeyen bir sistem kullanmak istiyorsanız, sizin için en uygun seçenek Windows 7.

Artık Windows’la yaşamak istemiyor, ücretsiz bir alternatif arıyorsanız, Linux’u düşünmelisiniz.

İndirin

Hangi işletim sistemini kullanacağınıza karar verdikten sonra, onu edinmeniz gerekiyor. Windows 8.1′i satın aldıktan sonra Microsoft, onu bir ISO dosyası veya yükleyici olarak indirmenize izin veriyor.

Windows 7′yi bulmanız biraz daha zor bir iş, çünkü artık direkt olarak satılmıyor. Yasal lisanslar için Amazon gibi çevrimiçi satıcılara göz atmanız gerekiyor.

Linux dağıtımlarını ise ilgili indirme sayfalarından ISO imaj dosyası olarak kolayca indirebilirsiniz.

Verilerinizi yedekleyin

Sisteminizde herhangi bir değişiklik yapmadan, tüm verilerinizi farklı bir konuma yedeklediğinizden emin olun. Bunun için CrashPlan gibi bir araçtan faydalanabilirsiniz.

İşletim sistemini yükleyin

Her şeyi yedekledikten sonra yükseltme işine başlayın. Windows’un yükseltme yerine tüm verilerinizi silip, sıfırdan yükleme seçeneği sunduğunu da aklınızda bulundurun. Sisteminizden en iyi performansı almak istiyorsanız, bu tür bir kurulum yapmanız daha iyi olacaktır.

Verilerinizi geri yükledikten sonra yeni işletim sisteminizin Windows XP ile farklarını keşfedin. Windows 7 ile XP arasında çok büyük farklar görmeyebilirsiniz, ancak Windows 8′deki metro arayüzü ilk başta size farklı gelebilir. Yeni işletim sisteminizi kullanmayı öğrendiğinizde, onunla XP’dekinden çok daha mutlu olacaksınız.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x