Üye Kayıt Üye Giriş

Tarayıcıların Webmaster Araçları


Tarayıcıların Webmaster Araçları


Web masterlar için tarayıcılarla beraber sunulan eklentiler oldukça yardımcı araçlardır. Özellikle Chrome ve Firefox bu konuda oldukça başarılı. Bu tarayıcılar ile sunulan bazı araçlar:

Chrome Eklentileri :


Turn Off the Lights:İzlediğiniz bir videoda arka planı karartıp tabiri caiz ise ışıkları söndürüp görüntüyü ön plana çıkartan, adeta izlediğiniz görüntüyü sinemada film izlermiş gibi his uyandıran bir eklenti.

RSS Feed Reader:Takip etmek isteiğiniz web sitelerinin yazdıkları yazıları bu eklenti ile Chrome’dan kolayca takip edebilirsiniz. Adres çubuğunun yanında beliren bir simge ile yazılan yazıları bir tıkla görebilmeniz mümkün. Birden çok siteyi de ekleyip takip edebileceğiniz bu eklenti ile, yazılan son yazılar sağ alt tarafta son dakika haberi gibi çıkarak sizleri haberdar etmekte.

Awesome Screenshot: Bu eklenti Paint‘de yaptığımız ekran görüntüsü alma işini web siteleri için yapabilmekte. Web sitelerinin görüntülerinin bir kısmını yada tamamının ekran görüntüsünü keserek alabilirsiniz.

Alexa Traffic Rank: Web sitelerinin değerlendirilmesinde önemli bir parametre olan Alexa‘ya bu eklenti ile Chrome tarayıcınızdan bir tıkla ulaşabilirsiniz.

Firefox Eklentileri :

Color Zilla: Ziyaretettiğiniz web sitelerinde beğendiğiniz renklerin kodlarını bu eklenti yardımıyla alabilirsiniz. Size beğendiğiniz renk kodlarını RGB ve Hex kodu ile sunan eklenti zamanınızı daha verimli kullanmanızı sağlıyor.

Font Finder:Bazı web sitelerinde kullanılan yazı fontları hoşunuza giderse ve sizde o fontu kullanmak isterseniz bu eklenti ile yazı fontunu görebilirsiniz.

Firebug: Web sitelerinde oluşan HTML, CSS ve Javascript hatalarını gösteren bu eklentiye her webmasterın mutlaka sahip olması gerek.

FireFTP: Firefox tarayıcınızı bir FTP programına dönüştüren bu eklenti ile sitelerinize çok daha kolay dosya gönderip alabilirsiniz. Eklenti aklınıza gelebilecek birçok FTP özelliğini bünyesinde barındırmakta olup size ek bir program gereği hissettirmiyor.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x