Üye Kayıt Üye Giriş

Site sayaç ve istatistik servisleri


Site sayaç ve istatistik servisleri


Site sayaç servisleri; hem sitenizin ziyaretçi bakımından ne durumda olduğunu gösterme, hem de arama motorlarından gelen ziyaretçilerin hangi anahtar kelimeleri kullandığını öğrenme konularında ve dolayısıyla seo çalışmalarında size yardımcı olur.
 


Clicky, benim de kullandığım ücretsiz bir servis. Yalnız ilk kullanıma sunulduğunda tamamen ücretsiz olan clicky, daha sonraları yalnızca 30 günlük istatistik bilgilerini ve temel özelliklerini ücretsiz hale getirdi. Ancak yine de kişiselleştirilebilir ana sayfası ve sade yapısıyla hala benim favorim. Bu arada dilerseniz servisi türkçeleştirme çalışmalarına da katkıda bulunabilirsiniz.

 


Site analiz araçlarının sanırım en popüler olanı. Google, diğer servisler tarafından sunulan birçok ücretli istatistik tipini bu araçla ücretsiz kullanıma sunuyor. Yalnız sitenizin o gün için ne durumda olduğunu ancak ertesi gün öğrenebilmeniz (son kullandığımda öyleydi, geliştirme var mı bilemiyorum) ve boyutunun biraz fazla oluşu eksileri diye düşünüyorum.

 


Anlık ziyaretçi takibi ve ziyaretçilerin sıklıkla tıkladığı bölgeleri (heat map) göstermesi ile öne çıkıyor.

 


Yine güzel bir uygulama. ancak bu servisi kullanabilmeniz için kendi sunucunuzun olması gerekiyor. Yani blogger,wordpress gibi ücretsiz blog ortamlarında bir site sahibiyseniz maalesef bu araçtan faydalanamıyorsunuz.

 


Yahoo’nun sunduğu, kendinize göre düzenleme yapabileceğiniz, ücretsiz site analiz aracı.

 


Eğer ücretsiz bir wordpress bloguna sahipseniz yine wordpress tarafından sunulan bu eklentiyi istatistikleriniz için kullanabilirsiniz.

 


Detaylı raporlara ihtiyaç duyuyorsanız kullanabileceğiniz bir araç.

 


Eğer sadelikten yanaysanız işinize yarayabilir. Çünkü bu sayaç grafikler, tablolar içermiyor. Genellikle wordpress altyapılı sitelerin eklenti olarak kullandığı servis için yine kendi sunucunuza ihtiyacınız var.

 


Ajax destekli yönetim panelini dilediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Ayrıca pagerank, alexa sırası gibi ek özellikler de sayaçla birlikte geliyor.

 


Özellikle tasarımıyla oldukça hoşuma giden bir servis. ancak maalesef 30$’lık bir ücret gerektiyor.

 


Adının bu şekilde olması blogcuları hedef almasından sanırım ama hemen her sitede kullanılabilir. Biraz demode bir görünüme sahip ama küçük boyutu bir artısı.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x