Üye Kayıt Üye Giriş

Bulut Bilişim Rakamları


Bulut Bilişim Rakamları


Türkiye’nin ve dünyanın bulut bilişim verilerini tek bir infografik çalışma ile duyuruldu. Bulut bilişim teknolojisi hakkında ilginç bilgilerin yer aldığı ve bulut bilişimin bugünü – yarını hakkında bilgiler veren çalışma detayları şu şekilde:

Cloudturk, kendi müşterilerinin kullanım tercihlerinin yanı sıra IDC,Gartner gibi dünyanın saygın araştırma kuruluşlarının araştırma verileri doğrultusunda, dünyada ve Türkiye’de bulut bilişim teknolojilerinin geldiği noktayı ortaya koyan bir infografik ile sektörün resmini çizdi.

“Bulut Bilişim: Gelecek Gökyüzünde” başlığıyla sunulan infografikte, geçtiğimiz yıl dünya çapında yüzde 7’lik kullanım alanına sahip olan,2016’da ise yüzde 36’lık bir orana erişeceği düşünülen bulut teknolojilerinin, 2020 yılında 241 milyar dolarlık bir pazar hacmine ulaşacağı öngörülüyor.

Bulut’u tanımıyoruz: Bulut fırtınadan etkilenir mi?
İnfografik, bulut teknolojisinin geleceğin teknolojisi olduğuna dair veriler sunarken, hepsinden önce bulut hakkındaki ön yargılarımızı ve bilgi hatalarımızı gidermekle başlıyor. Karanlıkta kalan bu bölümdeki veriler, çoğumuzun bulut teknolojisini pek tanımadığını gösteriyor.bulut-bilisim-istatistikleri

 Yeni depomuz internet bulutunda!
Oysa aynı bölümde her gün bulut sistemlerini kullandığımız ortaya çıkıyor: Gmail, Hotmail, Yahoo gibi web tabanlı bulut hizmeti alan kişilerin oranı yüzde 41, fotoğraflarını internette depolayanların yüzde 26, videolarını internette depolayanların yüzde 5 ve online programlar kullanarak çalışanların oranı ise yüzde 22. Sabit diskinin kopyasını bir internet sitesinde depolayan ve bunun için para ödeyenlerin oranı ise aynı: Yüzde 3.

Türkiye 24. ülke arasında 17. sırada
Ülke sıralamasında Business Software Alliance’ın 2012 araştırmasını temel alan Cloudturk, Türkiye’nin 24 ülke arasında 17. sırada olduğunu belirtiyor. 2011-2012 yılları arasında en iyi bulut mevzuatına sahip olan ülkeler ise ABD, İngiltere, Almanya, Japonya ve Avustralya olarak listeleniyor.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x