Üye Kayıt Üye Giriş

Photoshop ile Logo Nasıl Silinir?


Photoshop ile Logo Nasıl Silinir?


Fotoğraftaki tarih ve saat kaydını nasıl silersiniz? Resimde logo varsa nasıl kaldırırsınız? Bir görüntünün üzerini düzgün bir şekilde nasıl kapatırsınız?

Bazı fotoğraflarda ve resimlerde istemediğiniz görüntüler varsa, Adobe Photoshop ile bu görüntülerden kurtulmanız mümkün.

Bir resim üzerinde bulunan logo, tarih ve saat kaydı ve buna benzer başka görüntüleri ortadan kaldırıp, resmin yalın halini görmek için grafiker olmanıza gerek yok.photoshop-ile-logo-nasil-silinir-1Örnek olarak SDN logosunu ortadan kaldıracağız

Hiç Yokmuş Gibi

Photoshop
‘ta bulunan birkaç basit araç ile istenmeyen görüntüleri resimden silebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı, bir örnekle adım adım anlatıyoruz.

Arka Plan İle Aynı Renk

Bir resim üzerindeki logoyu kaldırmanın en basit yollarından biri onu arka plan ile aynı renge boyamaktır.


photoshop-ile-logo-nasil-silinir-2


Aynı rengi göz kararı tutturmak zor olacağından Eyedropper aracı ile arka plana tıkladığınızda boyama için o rengi seçin.


photoshop-ile-logo-nasil-silinir-3


Arka plan ile aynı renge boyamak her zaman uygun bir çözüm değil. Örnekte de görüldüğü gibi arka plan desenliyse düz bir şekilde boyama yapmak iyi sonuç vermiyor. Peki, arka planı desenli olan görüntüyü nasıl ortadan kaldıracağız?

Clone Stamp


photoshop-ile-logo-nasil-silinir-4Tatminkar bir sonuç için size Clone Stamp adlı aracı tavsiye ediyoruz. Bu araç istediğiniz sonucu almanıza yardımcı oluyor.photoshop-ile-logo-nasil-silinir-5


Clone Stamp aracı sizin önceden belirlediğiniz bir noktayı alarak, daha sonra tıkladığınız yere kopyalıyor. Bu aracı kullanmak için önceliklereferans noktasını belirlemelisiniz. Eğer aracı seçip, hemen resim üzerinde sol tıklamaya başlarsanız bu şekilde bir uyarıyla karşılaşıyorsunuz.


photoshop-ile-logo-nasil-silinir-6Klavyede ALT tuşuna basıp resim üzerinde, arka planda bir yere tıklayıp,referans noktasını belirleyin. Bundan sonra örnekte olduğu gibi logoun üzerini tek tıklamalarla kapatmaya başlayabilirsiniz. İmleçteki dairebölümü boyadığınız yeri, artı işareti ise referans alınan bölgeyi gösterir.


photoshop-ile-logo-nasil-silinir-7


Clone Stamp aracı ile tek tıklamalarla logonun bir kısmını bu şekilde silebilirsiniz. Daha önce resimde bir logo olduğunu anlamak epey zor.

Healing Brushphotoshop-ile-logo-nasil-silinir-8Bu işlemi yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer araç ise Healing Brush. Bu aracın üç farklı şeklini kullanmak mümkün. Biz ilk olarak aracın en basit halini kullanacağız.photoshop-ile-logo-nasil-silinir-9


Bu aracın kullanım şekli Clone Stamp ile çok benziyor. Yine ALT tuşuna basılı tutarak bir referans noktası belirliyorsunuz. Clone Stamp aracından fark ise tek tıklama yerine basılı tutarak boyama yapılabilmesi.

Spot Healing Brush


photoshop-ile-logo-nasil-silinir-10Spot Healing Brush ise çok daha kolay bir araç. Bunu kullanırken herhangi bir referans noktası belirlemenize gerek yok.


photoshop-ile-logo-nasil-silinir-11Tek yapmanız gereken, kapatmak istediğiniz bölümün üstünü örnekteki gibi kaplamak. Bu araçta, Photoshop arka planı kendisi tespit ediyor.photoshop-ile-logo-nasil-silinir-12


Gördüğünüz gibi Spot Healing Brush başarıyla logoyu kapattı. Bu örnekte iyi bir sonuç verse de bu aracın her zaman böyle etkili sonuçlar vermediğini belirtmemiz gerek.

Yama Yapın


photoshop-ile-logo-nasil-silinir-13


Healing Brush aracının diğer bir şekline ise Patch yani yama adı veriliyor.


photoshop-ile-logo-nasil-silinir-15


Bu aracı seçtikten sonra üzerinin kapatılmasını istediğiniz bölümü fare imlecini hareket ettirerek kendiniz çiziyorsunuz.


photoshop-ile-logo-nasil-silinir-16Bundan sonra, seçilen bölümün üzerine tıklayarak görüntüyü istediğiniz yöne doğru çekiyorsunuz. Bu yaptığınız işlem ile logonun üzerini kapatacakyamayı görüntünün diğer yerlerinden seçebiliyorsunuz.


photoshop-ile-logo-nasil-silinir-18Yamayı yaptıktan sonra görüntü bizim örneğimizde bu şekilde çıktı. Renklerde ton farklılıklarının çok büyük olmasını önlemek için çizdiğiniz bölümün daha küçük olmasına dikkat edin.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x