Üye Kayıt Üye Giriş

Mini Grafikler (Sparklines) Nedir ? Nasıl Oluşturulur ?


Mini Grafikler (Sparklines) Nedir ? Nasıl Oluşturulur ?Mini Grafikler (Sparklines) , Excel tablolarında sunulan değerleri kıyaslamak, en yüksek ve en düşük değerleri görmek veya iki farklı değer arasındaki kıyaslamayı hızlıca yapmak için oldukça faydalıdır.

1. Sparkline grafiğini oluşturmak (eklemek) istediğiniz boş hücreye tıklayın.

2. Ekle sekmesi Mini Grafikler grubunda, oluşturmak istediğiniz Sparkline grafiği türü (Çizgi, Sütun veya Kazanç/Kayıp) aracını tıklayın.

3. Veri Aralığı kutusunda, Sparkline grafiğinde görünmesini istediğiniz değerlerin bulunduğu alanı seçin ya da adresini girin.mini-grafikler-sparklines-nedir-nasil-olusturulur-14. Mini Grafikler (Sparkline grafiği) oluşur. Kopyala-Doldur düğmesinden tutup formül kopyalar gibi diğer alanlara kopyalayın.


mini-grafikler-sparklines-nedir-nasil-olusturulur-25. Oluşan Sparkline grafiği alanında bir yer tıklandığında, Mini Grafik Araçları (Sparkline Tools) altında Tasarım sekmesi ve Sparkline grafiklerini düzenleyebileceğiniz Sparkline komut düğmeleri görüntülenir. Bu komut düğmelerini kullanarak Sparkline grafik tipini, değiştirebilir; yüksek nokta, düşük nokta, negatif noktaların vb. görüntülenmesini sağlayabilir; Stil seçenekleri ile Sparkline grafik stilini değiştirebilirsiniz. Mini Grafik Rengi komut düğmesi yanındaki oku tıklayarak grafik rengini ve çizgi kalınlığını; İşaretçi Rengi düğmesinin yanındaki oku tıklayarak en yüksek (high), en düşük (low) vb. noktaların renklerini belirleyebilirsiniz. Temizle komutu ile Sparkline grafiklerini silebilirsiniz. Eksen komut düğmesi ile Sparkline grafik eksenlerini düzenleyebilirsiniz.


mini-grafikler-sparklines-nedir-nasil-olusturulur-3

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x