Üye Kayıt Üye Giriş

Tabloda alanları sınırlayın


Tabloda alanları sınırlayın


Hücrelerin her biri için ayar yapmak ve belge korumasını etkinleştirmek yerine kısa bir makroyla imlecin hareket alanını dilediğiniz şekilde sınırlandırabilirsiniz.
Üzerinde yapılacak değişiklikleri sınırlandırmak istediğiniz Excel belgesini açtıktan sonra Araçlar / Makro / Visual Basic Düzenleyicisi’nde Microsoft Excel Objects’ten ThisWorkbook’a çift tıklayın. Kitap1 penceresine aşağıdaki kodu girin:

Private-Sub-Workbook_Open()
Worksheets(“Sayfa1″).
ScrollArea-=-”C5:F20″
End-Sub

Bu kodu kendi ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirmeli ve tablo adı ve imlecin hareket edebileceği alan bilgisini değiştirmelisiniz. File / Close and return to Microsoft Excel komutuyla, hazırladığınız makroyu kaydedin ve Excel’e geri dönün.

Excel belgesini yeniden açtığınızda imlecin hareket edebileceği alan da sınırlanacak. Belirlediğiniz alanın dışındaki hücrelere yeniden erişebilmek için erişim kısıtlamasını kaldırmalısınız. Bunun için Görünüm / Araç çubukları / Denetim Araç Kutusu’ndan Özellikler’e tıklayın. ScrollArea kaydının yanındaki alandan izin verilen alanı görebilirsiniz. Buradaki değeri silin ve pencereyi kapatın. Belgeyi yeniden açtığınızda erişim kısıtlaması ortadan kalkıyor.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x