Üye Kayıt Üye Giriş

Excel: 2013 ile Nokta Virgül Değişimi


Excel: 2013 ile Nokta Virgül Değişimi

 

Excel programında sayısal verilerinizde bindelik ayraç ve ondalık ayraç probleminden dolayı karşılaştığınız sayısal veri analizi problemlerinizi çözebilmek için birçok alternatif yöntem kullanırsınız. Bu yöntemlerin en doğrusu ve en hızlısı metni sütunlara dönüştür (text to columns) yöntemidir.

Hücreleriniz içerisindeki sayısal verilerin hizalama tercihleri ile probleminizin ne olduğunu anlayabilirsiniz. Excel, standart ayarları ile metinsel verileri hücre içerisinde sola, sayısal verileri ise sağa yaslar. Verilerinizi hücre içerisinde yaslandığı yere göre program tarafından nasıl algılandığını anlayabilirsiniz. Örnek resimde de gördüğünüz gibi tutar alanındaki tüm sayısal değerler bindelik ve ondalık ayraç işaretlerinin yanlış yazılmasından dolayı verileri sola yaslayarak metinsel olarak algılanmıştır. Bu sebepten

excel1 Excel: 2013 ile Nokta Virgül Değişimidolayı tutar alanı ile ilgili hiçbir matematiksel işlem yapamaz ve analizlerinizi bu veri üzerinden gerçekleştiremezsiniz. Problemlerinizi çözebilmek için birçok alternatif yöntem kullanırsınız. Bu yöntemlerin en doğrusu ve en hızlısı metni sütunlara dönüştür (text to columns) yöntemidir.

 

Sayısal verilerinizdeki bindelik ve ondalık ayraç işaretlemeleri, bilgisayarlarınızın bölge ve dil seçeneklerine göre değişkenlik gösterir. Ülkemizde kullanılan işaretlemeler, bindelik ayraç için nokta ondalık ayraç içinse virgüldür. Bölge ve dil ayarları Türkiye olan tüm bilgisayarlarda farklı işaretlemeler ile gelen tüm sayısal veriler Excel programı tarafından metinsel olarak algılanacaktır.

Sayısal verilerinizin nokta ve virgül işaretlemelerinin değiştirilmesi için aşağıdaki işlemleri uygulayarak birkaç saniye içerisinde tüm verilerinizi düzenleyebilir, Excel programı tarafından sayı olarak algılanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede sayısal verileriniz üzerinde istediğiniz tüm analiz işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

excel2 Excel: 2013 ile Nokta Virgül Değişimiİlk olarak yapmanız gereken değiştirmek istediğiniz veri aralığınızı seçin. Daha sonra veri (data) sekmesinden metni sütunlara dönüştür (text to columns) özelliğini seçerek metni sütunlara dönüştür sihirbaz penceresini açabilirsiniz.

 

 

 

excel3 Excel: 2013 ile Nokta Virgül Değişimi

 

Metni sütunlara dönüştür sihirbaz penceresinde ileri (next) seçeneğini seçerek sihirbazın üçüncü adımına ulaşmanız gerekir. Sihirbazın üçüncü adımında gelişmiş (advanced) düğmesini seçerek bindelik ve ondalık ayraç değiştirme işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz pencereyi açabilirsiniz.

excel4 Excel: 2013 ile Nokta Virgül Değişimi

excel5 Excel: 2013 ile Nokta Virgül Değişimi

Gelişmiş metni sütunlara dönüştür seçenekleri (advanced text import settings) penceresinden bindelik ayraç (thousands separator) olarak kullanılan virgül seçeneğini noktaya, ondalık ayraç (Decimal separator) olarak kullanılan nokta seçeneğini virgül olarak değiştirdiğinizde tamam düğmesini seçerek işlemlerinizi tamamladığınızda verilerinizin otomatik olarak düzeldiğini bindelik ve ondalık ayraç işaretlemelerinin değiştiğini görebilirsiniz. Bu düzenleme yapıldıktan sonra tüm sayısal verileriniz Excel programınız tarafından da sayısal veri olarak algılanacağından tüm analiz ve matematiksel işlemlerinizi de yapabilirsiniz.

Farklı yöntemler ile çözmeye çalıştığınız bu işlemi metni sütunlara dönüştürme seçeneği ile çok daha kısa sürede sonuçlandırabilirsiniz.

Konunun video anlatımı aşağıdaki linktedir;

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=bZWqfCTpcRk

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x