Üye Kayıt Üye Giriş

Bilgisayarlardaki Giriş Çıkışları Tanıyalım


Bilgisayarlardaki Giriş Çıkışları Tanıyalım

Bilgisayarların ve bunlara bağlanan cihazların üzerinde çok sayıda farklı giriş çıkış bulunur. Bunların hangisinin ne işe yaradığını, hangi bağlantıya hangi cihazın takılacağını bilmek zor olabilir.

Zaman içinde birçok değişiklik gösteren giriş çıkışların eski ve yenibirçok çeşidini sizin için derledik. Bu yazıdan sonra bilgisayarınızdakigirişlerin ne işe yaradığını öğrenmiş olacaksınız.

Firewire ve USBbilgisayarlardaki-giris-cikislar-1


Optical Audio “Toslink” - Optik ses bağlantısı. Daha çok disk oynatıcılar ve kayıt cihazlarında kullanılan bir bağlantı cinsi.

USB A - Hem veri transferi, hem de güç aktarımı amacıyla kullanılan ve günümüzde oldukça sık kullanılan bir giriş. Teorik olarak 480 Mbit/sn veri transfer hızı sağlar.

Firewire 4pin - Mini Firewire olarak da adlandırılan bu bağlantı, Firewire ile aynı görevi görür fakat daha az yer kaplar.

Firewire 400 - Apple’ın USB’ye alternatif olarak geliştirdiği arayüz. Veri transferinde kullanılır, USB’den daha hızlı olsa da çok yaygın değildir.

Firewire 800 - Firewire 400′ün bir üst sürümü. 780 Mbit/sn teorik veri transfer hızı sağlar.

Ethernet ve Modem


bilgisayarlardaki-giris-cikislar-3Ethernet 8PSC - İnternete kablolu olarak bağlanacaksanız, ADSL modemin kablosunu bu girişe takmalısınız.

Modem RJ-11 - Eski tip modemlerde bulunan bağlantı girişi.

Apple Desktop Bus - Eski Macintosh modellerinde bulunan bir giriş. Genelde klavyeyi bağlamak için kullanılırdı. Apple’ın yeni modellerinde bu giriş kullanılmıyor.

Mac Serial - Mac’lerde yer alan seri bağlantı girişi. Buraya klavye ve benzeri cihazlar takabilirsiniz.

PS/2, eSATA ve diğerleri

bilgisayarlardaki-giris-cikislar-5PS/2 - Klavye ve fare bağlanan giriş. Günümüzde birçok cihaz USB’ye geçince bu port biraz unutulmuş durumda.

DE-9F - 9 pin dişi D bağlantısı. Bu bağlantı eskiden monitörlere görüntü iletmek ve eski tip modemleri bağlamak için kullanılıyordu.

DB-25 - 25 pin erkek D bağlantısı. Bazı yazıcı modellerini bilgisayarabağlamak için kullanılan port.

DE-9 Serial - Eski model PC’lerde harici cihazları ve yazıcıları bağlamak için kullanılan giriş.

e-SATA - Harici seri ATA bağlantısı. Günümüzde sabit disklerde kullanılan SATA arayüzünün harici sürücüler için kullanılan sürümü. 3 Gb/sn veri transfer hızına sahip.

Ses giriş, çıkışları


bilgisayarlardaki-giris-cikislar-6


Surround sound - Çevresel ses sisteminiz varsa bunlara ait uydu ve subwoofer’ları bu girişlere bağlamalısınız.

Stereo/headphones - Kulaklık ya da basit bir ses sitemi kullanıyorsanız, bu girişi kullanmalısınız.

Line in - CD/DVD oynatıcılar, TV’ler, amfiler ve mix cihazlarını buraya bağlıyorsunuz.

Mic - Mikrofon girişi

Digital Audio RCA - Bazı ses sistemlerinde bulunan RCA ucunun takıldığı giriş.

Composite ve Componentbilgisayarlardaki-giris-cikislar-8


Composite Audio/Video - Hem ses, hem de görüntü üreten cihazlarda bulunan girişler. Sarı giriş görüntüyü alırken, kırmızı ve beyaz olanlar stereo ses içindir. Günümüzde bu bağlantının yerini yavaş yavaş HDMIalmaktadır.

S-Video - Standart görüntü kalitesindeki video sinyallerini taşıyan görüntüçıkışı. Bu bağlantı genelde 480i ve 576i çözünürlükte görüntü taşır. Bu çıkış ses sinyallerini iletmez.

Component Video - Composite görüntü bağlantısında düşük kalite, S-Video’da standart kalite video sinyali iletilirken, Component videoçıkışları, görüntü sinyali üç adet yükek kalite sinyale bölerek taşır. Component video ses sinyali taşımaz.

Görüntü giriş, çıkışları

bilgisayarlardaki-giris-cikislar-9HDMI - Yüksek tanımlı video sinyalleri ile beraber ses de taşıyabilen bağlantı. Yeni nesil TV’lerin çoğunda bu bağlantı yer alıyor.

DVI Video - Dijital video bağlantısı. Üst seviye monitörlerde ve ekrankartlarında yer alır.

Micro DVI -Bazı MacBook modellerinde ve dizüstü bilgisayarlarda DVI bağlantısını sığdırmak için geliştirilen küçük DVI portu.

Display Port -HDMI gibi ses ve görüntü sinyali taşıyabilen bir arayüz.TV’lerin aksine daha çok ekran kartlarıve monitörlerde yer alıyor. DVI ve VGA bağlantılarından daha fazla bant genişliği sunar.

DVI Video - Dijital video bağlantısı. Üst seviye monitörlerde ve ekrankartlarında yer alır.

VGA/SVGA - Hemen hemen tüm monitörlerde bulunan görüntü bağlantısı. DVI ve Display Port bağlantılarına göre daha düşün bant genişliği sunar.

Mini görüntü çıkışları

bilgisayarlardaki-giris-cikislar-10


SCSI/DB-25F - Eskiden disk sürücülerinden tarayıcılara kadar birçok cihazda kullanılan bir bağlantı çeşidi.

Mac Video/Game Port - Joystick, gamepad ve benzeri oyun kontrolcihazlarının bağlandığı giriş. Microsoft, Windows Vista’dan itibaren bu bağlantıya verdiği desteği kesti.

Mini DisplayPort - Apple tarafından geliştirilen küçük DP bağlantısı. ATI Eyefinity 6 ekran kartlarında da bu bağlantı bulunur.

Mini DVI - iMac ve MacBook modellerinde bulunan küçük DVI bağlantısı. Boyutu micro DVI’dan daha büyüktür.

Mini VGA - Apple, Sony ve HP marka dizüstü bilgisayarlarda yer alan küçük VGA bağlantısı.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x