Üye Kayıt Üye Giriş

Tablet Bilgisayarlar


Tablet Bilgisayarlar

Tablet bilgisayarlar, PDA?lardaki elyazısı tanıma özelliği ile geleneksel taşınabilir bilgisayarların özelliklerini birleştiren, profesyonel kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilen nitelikteki taşınabilir bilgisayarlardır.

İşletim sistemi olarak, normal bilgisayarlardaki işletim sistemiyle benzer özelliklere sahip olan Windows XP tablet bilgisayar sürümü kullanılmaktadır. Tablet bilgisayarlarda mouse ve klavye yerine, (yada onlara ek olarak) dokunmatik ekran bulunur. Stylus adı verilen özel bir kalemle ekran üzerine yazabilir yada ikonlara tıklayarak uygulamaları başlatabilirsiniz.

Tablet bilgisayarların ekranları PDA?lardaki gibi basınca duyarlı olmadığı için ekran üzerinde herhangi birşey yazmak istediğinizde stylus?ü kullanarak yazmalısınız. Tablet bilgisayarlarlar “Convertibles” ve “Slates” olmak üzere iki şekilde gelirler. Convertibles olanlarda ekran, klavye üzerine katlanabilmektedir. Slates olanlarda ise klavye harici olarak takılmaktadır.

Uygulamalarda stylus, tablet seçimi yapmadan, mouse gibi ikonları seçmenizi ya da sağ tıkla, çift tıkla gibi işlemlerin yapılmasını sağlar. Tablet bilgisayarda yazı yazmak için sanal klavye yazılımı, özel olarak yapılmış yazma ara yüzü yada konuştuğunuzu yazıya çeviren yazılımlar kullanılır. Bir süre pratik yaptıktan sonra, ekran üzerine elyazınızı kullanarak yazdığınız metni bilgisayarın doğru bir şekilde çevirdiğini göreceksiniz. Fakat hızlıca yazılması gereken uzun dokümanlar için klavye tercih edilmesi faydalı olur.

Tablet Bilgisayarlar sıkışık ortamlarda yada yürümek zorunda olduğunuz durumlarda kullanım kolaylığı sağlar. Örneğin fabrika içinde yürürken bir elinizde bilgisayar diğeri ile de yazı yazmaya çalışan bir kullanıcı, tablet bilgisayarların önemini keşfedecektir. Bu gibi durumlarda klavye yerine stylus kullanılması kullanım verimliliğini arttıran önemli bir unsurdur. İçerisinde menu butonları ve açılır listeler bulunan kontrol programları ile stylus sizin için vazgeçilmez bir giriş birimi olacaktır.

Microsoft, yazılım geliştiricilerini “digital ink” özelliğini kullanmaları yönünde teşvik etmektedir. Bu özellik girilen elyazısının direk olarak uygulamalar tarafından herhangi başka bir formata çevrilmeden anlaşılabilmesini sağlamaktadır. Windows tabanlı tablet bilgisayarlarla gelen Microsoft Journal yazılımı, kağıt üzerine aktardığınız düşüncelerinizi aynı şekilde ekran üzerine aktarma olanağı sunmaktadır. Microsoft Office ve benzeri uygulamalar dökümanlara, ekran üzerinden ek açıklamalar ekleme imkanı vermektedir. Örneğin uçakta olduğunuzu düşünün, elinizde bulunan Microsoft Word dökümanını incelerken gerekli yorumlarınızı dökümanın uygun yerlerine ekleyebilirsiniz.

Tablet bilgisayarların sahip olduğu özelliklerden faydalanmak adına birçok üçüncü parti uygulamalar geliştirilmiştir. Özellikle hukuk ve tıp alanında bu uygulamalardan faydalanılmaktadır. Örnek olarak “InkyBoard”, dinleyici olduğunuz durumlarda notlarınızı kolayca almanıza ve gerektiğinde kaydetmenize veya silmenize olanak sağlayan bedava yazılımlardan biridir.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x