Üye Kayıt Üye Giriş

Yazıcı Dilleri


Yazıcı Dilleri


Yazıcılar hem karakter hemde grafik barındıran dilleri kabul edecek şekilde tasarlanırlar. Yazıcınızı istediğiniz çıktıyı verebilmesi için uygulama yazılımınızın doğru dili kullanması gerekir. Sıkça kullanılan yazıcı dillerini detaylı bir şekilde inceleyelim.

ASCII

Adını “American Standard Code for Information Interchange” kelimelerinin başharflarinin birleşmesinden alır. Büyük ve küçük harflerle birlikte farklı birkaç sembol ve kontrol karakterinden oluşan aynı zamanda bilgisayarda kullanılan bir karakter format kümesidir. Aslında veri transferi için gerekli kontrol karakterlerini içermektedir. Örneğin “Kod 10″ satır atlatma, “Kod 12″ form atlatma işlemlerini gerçekleştirir. Bu komutlar IBM bilgisayarları yapılmadan önce standart haline gelmiştir ve tüm yazıcılar tarafından desteklenmektedir. Standart olmasına rağmen kontrol kodları oldukça sınırlıdır. Bu yüzden yüksek kalite grafik çıktısı almak istiyorsanız ileri düzeyde bir dil kullanmalısınız.

PostScript

PostScript sayfa tanımlama dili yazıcı bağımsız, yüksek çözünürlüklü grafik ve ölçeklenebilir karakter çıktı yeteneği olan bir dil olarak Adobe firması tarafından 1980 yılların başında geliştirildi. PostScript yorumlayıcı yazılımlar, yazıcıya gömüldüler. PostScript yazıcı tarafından donanım seviyesinde anlaşıldığı için görüntü işlemeler bilgisayar yerine yazıcılarda yapılmıştır. PostScript, sayfaları taranmış imgeler matrisi olarak tanımladığı için PostScript dosyaları taşınabilir olmuşlardır. Bir makinede oluşturulup başka bir makinede güvenli bir biçimde çıktı alınabilir.

Hewlett Packard Yazıcı Kontrol Dili (PCL)

Yazıcı kontrol dili, ASCII kodlarının yerine geçmesi amacıyla Hewlett Packard tarafından geliştirilmiştir. PCL ASCII dilinin genişletimesiyle oluşmuş yazıcı komut kümesidir. Hewlett Packard PCL yazı tabanlı çıktılar için geliştirdiği için ileri düzeydeki grafik çıktıları desteklemez. PCL?in en son sürümü PCL6 ölçeklenebilir karakterlerin yanında çizgi çizmeyi destekler. PostScript gibi sayfa tanımlama dili değildir. PCL bir dizi komut kullanarak sayfa üzerinde karakter tanımlar. Bu komutlar dosyaların taşınabilmesi açısından her bir yazıcı tarafından desteklenmelidir.

Windows GDI

Windows 2000/XP, çıktı işlemlerini gerçekleştirebilmek için işletim sisteminde bulunan grafiksel cihaz arayüzü adında bir bileşen kullanır. Buna rağmen yazıcı için PostScript gibi dışardan bir dil de kullanılabilir. Ama çoğu kullanıcı yazıcı sürücüsünü yükleyerek, Windows?un çıktı işlemlerini gerçekleştirmesini sağlar. GDI, yazıcıdan çok merkezi işlemci birimini kullanarak işlemlerini gerçekleştirir ve tamamlananları yazıcıya gönderir.

TrueType yazı tipi kullanarak Windows’ta bir harf yazdığınızda, GDI gerekli işlemi gerçekleştirerek her sayfayı bit haritası çıkarılmış görüntü olarak yazıcıya gönderir. Dolayısıyla yazıcı gelen TrueType yazıyı, yazı yerine resim olarak görür.

Eğer yazıcınız görüntü işleme yapabiliyor ve fazlaca RAM miktarına sahipse, bu durumda yazıcı dilleri hakkında endişe etmenize gerek yoktur.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER