Üye Kayıt Üye Giriş

Sabit Disk Satın Alma Rehberi


Sabit Disk Satın Alma Rehberi
 


Bilgisayarınızdaki tüm verileri depoladığınız sabit diskler, bir sistemdeki en önemli bileşenler arasında yer alıyor. Yeni bir sabit disk alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Bir bilgisayarın en önemli bileşenleri arasında sabit diskleri saymazsak olmaz. Tüm verileri depoladığınız sabit diskler, verimli, uzun vadeli ve hızlıbir sistem kurmak isteyenler için büyük önem taşıyor.

Bilgisayar bileşenleri ile çok içli dışlı olmayan kişiler sabit disk alırken tek önemli kıstasın kapasite olduğunu düşünebilirler.

Diğer Özellikler

Kullanıcıların kapasite dışında dikkat etmesi gereken başka özellikler de bulunuyor. Sabit diskin boyutundan bağlantı tipine ya da ön belleğine kadar birçok konuda bilgi sahibi olursanız, sabit diskinizden daha fazla verim alabilirsiniz.

Kapasite

Sabit disk alırken elbette en çok dikkat etmeniz gereken konu kapasite. Günümüzde artık 3 TB‘a kadar kapasite sunan sabit diskler mevcut.

Yüksek kapasite her zaman için sabit diskinizi uzun süre sıkıntıyaşamadan kullanmanızı sağlar. Öte yandan, kapasite arttıkça fiyatların da aynı şekilde arttığını da göz ardı etmemek gerek.

Bu yüzden, ne kadar bir kapasiteye ihtiyacınız olduğunu iyi belirlemelisiniz. Hiçbir zaman tamamen dolduramayacaksanız 2 TB’lık bir sabit disk almanın bir alemi yok.

Kime, Ne Kadar Kapasite?


Eğer internetten sürekli film, dizi ya da oyun indirmek ve kurmakistiyorsanız, kısa zaman içinde kapasite sıkıntısı yaşamamak için en az 1 TB‘lık bir sabit diski tercih etmelisiniz.

Bilgisayarınızla sadece internete girip, günlük işlerinizi halletmek istiyorsanız yüksek kapasite sizin için gereksiz olabilir. Eğer bu tip birkullanıcıysanız 320 GB bile işinizi görebilir.

Hem günlük işlerimi yapayım, hem de arada internetten bir şeyler indirip, arada sırada da oyun oynanayım diyen bir kullanıcıysanız 320 GB ve aşağısı asla size yetmez. Bu sınıftaki kullanıcılar en az 500 GB‘lık modelleri tercih etmeli.

Bağlantı

Günümüzde sabit diskler için iki farklı bağlantı tipi bulunuyor. PATA ya daIDE adını alan bağlantıyı kullanan modeller artık neredeyse yok denecek kadar az. Eski model sabit disklerde görebileceğiniz bu bağlantı hızkonusunda da çok şey vaat etmiyor.

Anakartınıza Bakın

Piyasada bulunan sabit disklerin çoğu SATA bağlantısını kullanıyor. SATAbağlantısı IDE‘ye göre daha fazla bant genişliğine sahip olduğu için daha yüksek hız sunuyor.

Tavsiyemiz elbette SATA olacak fakat siz bu tercihi yapmadan önce anakartınızı kontrol etmelisiniz. Eğer çok eski bir anakartınız varsa üzerinde SATA girişi olup olmadığını kontrol edin. Güncel anakartlarda iseSATA bağlantısı olmayan yok.

Dönüş Hızı

Sabit diskin performansını etkileyen niteliklerden biri de dönüş hızı. Sabit disk plakalarının dönüş hızı, okuma ve yazma hızlarını etkiliyor.

Piyasada en çok 7200 ve 5400 RPM‘lik sabit diskler bulunuyor. 5400 RPM‘lik sabit disklerin sayısının giderek azaldığını söyleyelim. Aradaki fiyatfarkına bakmadan mutlaka 7200 RPM‘lik bir sabit disk almanızı tavsiyeediyoruz.

Daha Hızlısı da Var

7200 RPM‘den daha yüksek hızlarda sabit diskler de var. 10000 RPM‘lik diskler de bulunsa da bunların hem fiyatları çok daha yüksek, hem de yüksek kapasiteli modeller çok fazla bulunmuyor.

Ön Bellek

Çoğu kullanıcı önemsemese de sabit disklerde ön bellek miktarıperformansı önemli ölçüde etkiliyor.

Sabit diskteki veriler okunduktan sonra öncelikle ön belleğe alınıp sonra sisteme aktarılırlar. Ön belleğin miktarı ne kadar büyük olursa, sabit diskinperformansı da ona göre artar.

Üst Seviye Modeller

Piyasadaki modellerde genelde 8 ya da 16 MB ön bellek bulunuyor. Üst seviye sabit disklerde ise 32 ve 64 MB seçenekleri de mevcut.

Bu modellerin fiyatları çok yüksek değil. Eğer bütçenizi biraz daha genişletebiliyorsanız, almışken ön belleği daha yüksek bir model almalısınız.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x