Üye Kayıt Üye Giriş

PHP’nin IIS Üzerine ISAPI Modülü Olarak Kurulumu


PHP Dersleri

  PHP’nin IIS Üzerine ISAPI Modülü Olarak Kurulumu

Geçtiğimiz bir kaç yıl içinde PHP kurulumunu gerçekleştiren hatta apache ile bunu yapan arkadaşlarımıza imrenerek bakardık.

Dünden bugüne çok şey değişti.Artık PHP teknolojisinde bir çok ilerleme kaydedildi.Windows üzerinde PHP kendi kurulum dosyasıyla gelmekte, herşey hemen hemen otomatik gerçekleşmektedir.

Fakat benim gibi default kurulumlara güvenmeden kendi sistem ayarlarını oluşturmak isteyen insanlar, işlemler nekadar kolaylaştırılırsa kolaylaştırılsın bütün sistemlerini kendileri manual olarak ayarlamak isteyeceklerdir.

İşte böyle düşünenlere hitap etmeyi düşündüğüm bir yazı hazırladım size.

Önce PHP nedir ona bir göz atalım.

PHP’ nin en önemli özelliği açık kaynak lisansı ile dağıtılmasıdır. Bunun anlamı PHP’ yi internetten ya da arkadaşınızdan rahatlıkla temin edebilirsiniz. Bir yasal yükümlülüğü yok.PHP en başta HTML içine gömülü olarak yazılan bir dildir.Diğer script dilleri (ASP,CFM) gibi sunucu taraflıdır.

PHP öğrenmek, eğer C ya da javascript gibi dillerden herhangi birine hakimseniz sorun olmayacaktır.

KURULUM

Öncelikle PHP zip dosyasını temin etmeniz gerekmektedir. www.php.net sitesinde gerekli dosyayı bulabilirsiniz.

İndirdiğiniz dosyayı c:\PHP klasorune açmakla işe başlayabilirsiniz. PHP iki farklı şekilde kurulur.SAPI modülü olarak ve CGI olarak. Ben şu ana kadar SAPI modulu olarak çalıştım ve çok iyi sonuçlar aldım. SAPI modulu yontemi yeni bir yöntemdir ve daha test aşamasındadır.

İlk olarak, PHP klasoru altında yer alan “php.ini-dist“ dosyasını gerekli ayarları yaptıktan sonra windows PATH altına php.ini olarak kaydetmeliyiz.

PHP.ini AYARLARI

error_reporting: PHP içinde bir hata oluştuğunda bu hatanın ekranda raporlama şekli php.ini dosyası içindeki bu parametre ile belirlenir. Güvenlik açısından, internet üzerinde yer alan bir sunucunun hata raporlaması kısıtlı olmalıdır. Program içinde kullanılan değişken isimlerinin raporlanması istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Alabileceği parametreler şunlardır.

 
 • 1: Normal Hatalar
  
 • 2: Normal Uyarılar
  
 • 4: Okuyuzu hataları
  
 • 8: Kritik olmayan uyarılar
  
 

 

html_errors : Hata kodları içinde yer alan HTML etiketlerini kapatır.

include_path: fopen_with_path() komutunun tarayacağı klasörü belirtir.(.)Nokta geçerli klasör manasındadır.

Ör:

	include_path=".;c:\httpdoc\php"

 

memory_limit: Bir php uygulamasının kullanabileceği maksimum belleği belirtir.

upload_tmp_dir : Upload yapılırken kullanılacak temp klasorunun ismidir.

upload_max_filesize:Upload edilecek dosyanın maximum boyutunu belirtir.

safe_mode: PHP’ nin güvenli modda çalışıp çalışmayacağını belirtir.True ya da False değeri alır.

Buna benzer ayarları internetten rahatlıkla bulabilirsiniz. Ama önemli olan php.ini dosyasını Windows 9X/ME kullanıyorsanız '%WINDOWS%' klasörüne, Windows NT/2000/XP kullanıyorsanız '%SYSTEMROOT%' klasörü altına atmaktır.

Bu klasörler windows versiyonuna bağlı olarak değişir. Windows 9x/Me için c:\windows NT/2000/XP sunucuları için c:\winnt ya da c:\winnt40

Bu işlemlerden sonra C:\PHP klasoru altında yer alan 'php4ts.dll' dosyasını aşağıda belirtilen klasörlere atmanız gerekmektedir. Bu klasörler: Windows 9X/ME için c:\windows\system Windows NT/2000/XP için c:\winnt\system32

Artık klasör ayarları yapıldı, sıra IIS üzerindeki ayarların yapılmasına geldi.

Control Panel>Administrative Tools>Internet Services Manager programını çalıştıralım.Bu arayüz ile IIS üzerinde yönetim işlemlerini gerçekleştirebiliriz.

Açılan ekranda sol tarafta yer alan “Internet Information Services” nodu altında yer alan bilgisayar isminin üzerinde çift tıklayıp alt listeyi açalım. Burada yer alan “Default Web Page” seçeneğinin üzerinde sağ click yapıp “Properties” menünü seçelim.

Açılan bu pencere bilgisayarınız üzerinde çalışan web sayfaları için ortak sayılacak ayarları gerçekleştirmenizi sağlar.

Şimdi ayarlarımıza dönelim. Baştan söylediğim gibi SAPI modulu olarak kurulum yapacağız. Bunun için ilk yapmamız gereken “ISAPI Filters” tabı altında php için bir SAPI filtresi eklemektir.

Bu ekranda bulunan “Add” butonuna basarak Filter Name olarak “.php”,Executable olarak C:\php\sapi\php4isapi.dll dosyasını seçelim. Bu birden fazla SAPI moduluyle gelen php’nin benim kullandığım isapi modülüdür.Şu ana kadar bu modulle çok rahat çalıştım .

Sonra “Home Directory” tabının altında yer alan “Configuration” butonuna tıklayıp Add diyelim. Burada yaptığımız ayarla uzantısı php olan dosyaların php modülü tarafından işlenmesini sağlayacağız. Tabi isterseniz kendinize göre uzantı verebilirsiniz.

Bu pencerede Executable olarak yine “C:\php\sapi\php4isapi.dll” dosyasını seçelim.Extension olarak, bu dosyaların uzantısını belirtir,”.php” yazalım.”Script Engine” seçeneğinin seçili olmasına dikkat etmeliyiz.

Son ayarımız “Documents” tabı altına “index.php” ifadesini eklemek.Bu web sitelerinde anasayfa olarak bilinen sayfanın default ismidir. Buradaki sıralamaya göre web server’ınız proje klasörü içinde adı geçen dosyaları arayacaktır.Bu pencereleri onaylayarak çıkalım.

Bilgisayar adı üzerinde sağ click yapıp restart IIS yapalım. Eğer PHP.ini dosyasında yanlış bir ayar yaptıysanız ekranda hata mesajı çıkacaktır.

Artık php kuruldu demektir.Örnek olarak uzantısı php olan bir dosya açıp aşağıdaki kodu ekleyelim.

<?
phpinfo();
?>

phpinfo() php'nin özelliklerini bize verecektir.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER