Üye Kayıt Üye Giriş

Kim Korkar BIOS’tan


Kim Korkar BIOS’tan

Bilgisayarı ilk kullanmaya başlayanlara tavsiye edilir : “Aman ha bu bölümü sakın fazla kurcalama”. Belli oranda doğru. Emin olmadan tanımadan yağacağınız değişiklikler sistemin çalışmamasına kadar giden sebepler oluşturabilir. ”Basic Input/Output System” (Temel Giriş/Çıkış Sistemi) kelimelerinin baş harflerinin birleşmesinden meydana gelen BIOS, PC’nizin çalışması için gereken temel yapı olarak özetlenebilir. BIOS, bilgisayarınızı ilk açtığınızda donanım birimlerinin tanınması ve test işlemini, seçili olan diskteki işletim sisteminin başlatılması gibi işlemleri gerçekleştirir. BIOS’lar, onları yapılandırabileceğiniz bir arayüze sahiptirler. Bir çok bilgisayar kullanıcısı için çok karmaşık gelen yapılandırma seçeneklerinin yer aldığı bir arayüze sahiptir. Genelde bu arayüz mavi renk ile karşımıza gelir.Buyrun BIOS için kısa kısa bazı ipuçları, açıklamalar yapalım.

BIOS Nasıl Açılacalacak : Bazen yanlışlıkla da olsa açarız ama aslında nasıl açıldığı bilgisayarınızı il açtığınızda da ekranda yazar. Anakart üreticisi firmaya gore değişiklik gösterse de genelde de şu tuşlar ile açılır. Del, F2, Escape, F1 veya F10. Windows 8 biraz farklı. BIOS yerine UEFI kullanıldığından, UEFI BIOS‘a Windows üzerinden erişmeniz gerekmektedir.

BIOS’ta Nasıl Dolaşırız: Bazı BIOS ekkanları farklı olsada genelde bu işlem ok tuşları ile yapılır. Seçim ise üzerine geldiğiniz seçenekte ENTER tuşu.

Önyükleme sıralaması (Boot order) : Kısaca bilgisayarınız hangi disk aracılığı ile açılacak bunu belirleyeceğiz seçenek. Genelde harddik tercihi yapılır ama bazen disk yerine ağ, CD sürücüler veya yeni anakartlarda USB cihazlarınızda ilk yükleme seçeneği olarak bu seçenek ile belirlenebilir.

BIOS parolası (BIOS password) : Aman unutmayın. Yoksa anakart pilini felan çıkar sonar tekrar tak felan uğraşırsınız. İki türlü parola şansınız var biri BIOS ekranına erişimi engellemek diğeri de bilgisayarın açılmasını engellemek için.

Değişiklikleri kaydet / yok say (Save or discard changes) : Öyle ekranda dolaşıp seçenekleri değiştirdiğinizde hemen değişiklikler uygulanmaz. Kaydetmek için genelde “Save Changes and Exit” seçeneğini kullanmalısınız. Hatta o zaman bile size soracaktır Eğer istemiyorsanız “Discard Changes and Exit” seçeneğini kullanmalısınız.

Optimize varsayılanlar (Optimized defaults) : Bir şeyleri değiştirdik işler yolunda gitmedi sistemi açtığımızda. Ne olacak demenize gerek yok. BIOS ekranından ilk ayarlara yani normal çalışan ayarlara bu seçenek vasıtasıyla dönebilirsiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x