Üye Kayıt Üye Giriş

PlayStation 3′te Var PlayStation 4′te Yok


PlayStation 3′te Var PlayStation 4′te Yok

Son günlerin şüphesiz en çok tartışılan konularından birisi PlayStation 4 ve XBox One performansları. Şu sıralarda iki konsol arasında karar vermeniz gerekirse konsollar hakkında bilgi edinmeniz çok da zor olmayacaktır (Xbox One ve PlayStation 4 incelemeleri). Bizde biraz olsun farklı bir yönden bakalım istedik ve PS4 ile emektar kardeşi PS3 arasında bir inceleme yaptık. Fakat bu inceleme sonucunda oldukça ilginç sonuçlar çıktı. İşte o farklılıklar;


playstation


1- Harici USB Depolama Desteği

PS3′ten itibaren dahili HDD gelmesi oyunların depolanma yolunu açtığı gibi film, müzik ve resim gibi kişisel verilerinde konsol üzerinde tutulmasına olanak vermişti. Fakat dahili HDD kapasiteleri her zaman yeterli olmadığından PS3, USB üzerinden harici bir depolama ünitesi bağlamayı mümkün kılıyordu. Ancak PS4 böyle bir destekle gelmedi. Her ne kadar konsolunuzu garanti kapsamı dışında bırakmadan HDD değişimi yapabilseniz de, bu zahmete girmek herkes için cazip gelmeyecektir. Dahili 500 Gb hafızası bir çok kişiye yetecek bir depolama alanı sağlasada Sony’nin en büyük destekçisi olduğu 4K teknolojisi yaygınlaştıktan sonra ihtiyaçlar nasıl değişir bilinmez.

2- DLNA Desteği

PS3 için en önemli özelliklerden birisi DLNA (Digital Living Network Alliance ) desteğiydi. Fakat Sony’nin Video Unlimited sistemini PS4′e entegre etmesi DLNA desteğinin son bulmasına sebebiyet verdi.

3- 3D Desteği

PS3 kullanıcısıysanız 3D film veya oyun deneyiminiz olmuştur. Odanızın içerisinde size doğru gelen nesneler oyun deneyimini oldukça fazla etkiliyordu. Fakat PS4 ile bu destek sona erdirildi. Artık Transformers veya Gravity gibi 3D harikası filmleri PS4 size izlettirmeyecek.

4- MP3 Desteği

İlk başta önemsiz gibi görünen bu özellik konsolu ile haşır neşir olan birisi için oldukça büyük bir kayıp aslında. DLNA desteğinde olduğu gibi Sony’nin Music Unlimited servisi yüzünden PS4′te MP3 desteği de sona erdirilmiş durumda.

5- Arkaplan Kişiselleştirmesi

Günümüzde bilgisayardan telefona kadar kullandığımız bir çok cihazda arkaplan ve renkleri kendi isteğimiz doğrultusunda değiştiririz. Son zamanlarda moda haline gelen kişiselleştirmeler PlayStation cephesinde farklı yönde ilerlemiş durumda. PS3 üzerinde istediğiniz zaman arkaplan ve renklerle oynama imkanı mevcutken artık PS4 için bu gibi kişiselleştirmeler yapamayacaksınız.

6- DualShock 4 Kapanmıyor

PS3 kullananlar için DualShock 3 kontrolcüsünü devre dışı bırakmanın yolu PS düğmesine basmanız ve seçeneği değiştirmenizdi. Fakat PS4 için bu işlem bu kadar kolay değil. Sony’nin neden bu sistem üzerinde oynama yaptığını da anlamak kolay olmayacak.

7- Kablosuz Kulaklık Seti Desteği

Ne kadar fazla kullanıyordu bilimez fakat kablosuz iletişime geçilen günümüzde PS4 için kablosuz kulaklık seti desteğinin kaldırılması ilginç. Hem de Sony’nin daha önce PlayStation 3 kablosuz kulaklık setlerinin PlayStation 4 ile de çalışabileceğini açıklamasına rağmen bu desteğin kaldırılmış olmasına anlam veremedik.

8- CD Desteği

PS3 üzerinde olupta PS4′te olmayan son özellikte CD desteği. DVD’lerin dahi ihtişamını kaybettiği günümüzde bizce de bu kadar yerinde olmuş.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x